PDA

View Full Version : Kodō (鼓童, Kodō)

Kuroda
7th June 2007, 23:32
Kodō (鼓童, Kodō)

Este una din cele mai prestigioase grupari de "taiko drumming" astazi. Avand reshedintza pe insula Sado, Japonia, ea fiind principala fortza care a revitalizat mishcarea de "taiko drumming" dupa al II-lea Razboi Mondial, nu numai in Japonia dar shi in alte partzi a lumii (dac nu ma inshel formatzia de dans popular "Joc" din RM a fost foarte cunoscuta in lume prin anii '70-'80...avand elemnte asemanatoare ritmului "taiko drumming".
Kodo cu regularitate concerteaza in Japonia, Europa, shi SUA.

"Taiko drumming"(tobele) este principala lor reprezentatzie, insa nu lipsesc shi traditzionalele instrumente muzicale Japoneze, cum ar fi "fue-笛"(ceva de genul-flaut fiind confectzionat din bambuc) "shamisen-三味線"(In Japoneza literara insemna "Savoarea celor 3 coarde", instrumentul arata ca un simbioz dintre ghitara shi banjo), pe scena ishi fac aparentza atat dansul tradizional (popular) Japonez cat shi performantze vocale.
Repertoriul formatziei Kodo include piese bazate pe ritmul traditzional (popular) Japonez, sunt compozitzii compuse pentru Kodo de compozitori contemporani dar sunt piese compuse insashi de membrii formatziei Kodo.
In Japoneza cuvantul "Kodo" are 2 intzelesuri 1."bataia inimii" suprema sursa a ritmului. Citit cu alta intonatzie semnifica 2."copilul tobelor".
Kodo se autocaracterizeaza:-Placerea de a bate "juca" tobele, ca inima unui copil.

De la debutul lor internatzional a fost la Festivalul Berlin'ez din 1981. Kodo a sustzinut peste 2800 de concerte pe toate 5 continentele.
Melodiile lor apar in:
- Sepultura, albumul "Against" conţine câteva piese in colaborare cu Kodo.
- Coloana sonora a filmului "The Hunted" aproape în întregime interpretat de Kodo;
- Coloana sonora a filmului "Hero".

Daca doritzi sa cunoashtezi mai mult despre biografia formatziei Kodo
incercatzi pe Wikipedia.
Daca doritzi sa ascultatzi melodiile formatziei Kodo incercatzi link'ul de mai
jos... Auditzie placuta
http://www.torrentsmd.com/details.php?id=103819

P.S
1.Sper ca nu am greshit dac am pus link la TMD? In caz contrar mii de scuze!
2.Textul dat a fost tradus din engleza AD HOC, asha ca sunt posibile gresheli
atat ortografice cat shi de exprimare. Daca gasitzi ceva va rog sa ma corectatzi. Contzinutul in engleza il putetzi gasi pe acelashi link care a fost mentzionat mai sus.
Multzumesc

BlackCross
7th June 2007, 23:40
1.Sper ca nu am greshit dac am pus link la TMD? In caz contrar mii de scuze!
Multzumesc
Nici într-un caz, merci mult! :)

REDDEVIL
8th June 2007, 23:48
WOW! NICE POST!:)