PDA

View Full Version : Darker than Black

Qwerty
22nd October 2007, 18:26
Darker than Black
http://static.animepaper.net/upload/thumbs/wallpapers/Darker-than-Black/%5Blarge%5D%5BAnimePaper%5Dwallpapers_Darker-than-Black_nat(1.6)__THISRES__54256.jpg
Ten years ago, an inscrutable and abnormal territory known as Hell's Gate appeared in Tokyo and altered the sky and decimated the landscape. The heavenly bodies disappeared, replaced by false stars. At the same time, people who possess various special abilities emerged. Kept secret from the knowledge of the masses, these individuals, known as Contractors, are able to murder in cold blood. Various nations around the world use Contractors as spies and agents, often resulting in violent battles for information. Each fake star has a corresponding contractor, and they vibrate when their contractor's power is being used. As such, contractors are usually identified by their star's Messier catalogue number. However, their abilities are gained at the edge of their humanity. They lack human emotions, especially aversion to killing. Contractors usually work for one of various rival Syndicates as spies and assassins, although the ultimate purpose of the Syndicates is unknown.

ToXic_maiDen
22nd October 2007, 18:39
Ли/Хей-кун!!!!:sohappy: :sohappy: :sohappy: :love2: :love2: :love2:

*faint* ...

ну........если подумать хорошо, то анима рульная...

(апочемудветемы?)

Qwerty
22nd October 2007, 18:48
Анимэ афигительная!
Давно я так не наслаждалься просмотром анимэ!
Мне особо понравилься Ноябрь 11!:sohappy:

ToXic_maiDen
22nd October 2007, 18:54
That blond guy?....XD....
а мен он не оч......:sorry:

BlackCross
22nd October 2007, 20:22
Face de privit?

Qwerty
22nd October 2007, 21:23
Face de privit?

You even ask?
Конечно-же да!
Анимэ просто улёть,на протижении всех серии всё держаться в таине даже в конце не всё обьяснаеться,нарисован красиво особено бои но драк там мало,а персонажы очень хорошо придуманы....кароч ты понял)

BlackCross
22nd October 2007, 22:29
You even ask?
Конечно-же да!
Анимэ просто улёть,на протижении всех серии всё держаться в таине даже в конце не всё обьяснаеться,нарисован красиво особено бои но драк там мало,а персонажы очень хорошо придуманы....кароч ты понял)
I guess I'll DL it. :)

Muza chan
14th November 2007, 13:16
Cateva impresii..

Chiar daca puterile Contractors care apar nu sunt neaparat originale (folosesc apa, vantul, focul, energia, campuri electrice, sunete, etc.), unii sunt destul de originali. De exemplu Zhijun Wei si proprietatea lui de a face ca sangele lui sa explodeze. Altii mai putin, cei mai slabi sunt cei 3 MI6, care sunt chiar neinteresanti, mai ales ca fata mai e si neagra si cu par alb si manipuleaza vantul... Ce mi s-a parut deosebit in legatura cu Contractors e ideea remuneratiei. M-au distrat unele faze... negrul care manca floarea... ce-am mai ras... sau pofta de mancare nebuna a lui Hei... sau faza cu pantofii... Ideea e interesanta si din punct de vedere filosofic, un fel de "toka koka"... primeste ceva doar daca dai ceva in schimb. Oricum, cel care a inventat modul de plata a fost teribil de sadic, pentru ca unele lucruri sunt chiar o forma de tortura.

Daca n-ar fi afurisitul ala de pisoi, ar fi si mai bune... au cateodata si japonezii astia niste idei proaste... de ce naiba in ceva ce pare serios au bagat motanul ala care vorbeste... Si nici detectivul si fata nu sunt prea grozavi, ar fi trebuit sa fie personajele nostime.

In rest, desenul e bun, pe stilul nou, iese in evidenta Hei (care pare a fi personajul principal), mai ales la fazele in care poarta masca... Hei.... e "mort"... si incearca sa se trezeasca. Parerea mea e ca mare parte din farmecul anime-ului se bazeaza pe ochii fara expresie a lui Hei. Chiar ideea cu masca cred ca a fost pusa in scopul de a a accentua asta. Adica, in caz de nu-ti pui intrebarea ce o o fi cu ochii aia, faci comparatie cu masca si tot ti-o pui. Dar cred ca ne pacaleste. Ori nu mai poate exprima prin privire sentimentele pe care le are, ori nu vrea sa se stie ca le are. Cert e ca are sentimente, s-a vazut dupa deciziile care le ia.

Muzica instrumentala e Yoko Kanno, dar mi se pare cea mai slaba a ei de pana acum... n-am retinut nici o tema...

Seria avea potential mare, dar au lipsit explicatiile. La povesti de genul asta pentru mine e important sa-mi clarifice lumea. Actiunea mi-a placut, mi-a placut si lumea, atat cat am aflat despre ea. Au fost cateva idei originale. Mi-au placut cateva personaje: pe langa Hei care e deosebit, se remarca Misaki si November 11. Dar seriei i-a lipsit sclipirea.

Faptul ca au lasat loc de continuare nu ma multumeste, din ce in ce mai multe serii vor sa continue, nu sunt tocmai fan al seriilor lungi. Povestea asta o doream terminata.

Black-Hells ラ
17th January 2008, 21:28
mam uitat doar vrio citeva serii de la inceput animeul pare normal iar pe urma se face deam scu4na:innocence:

Muza chan
18th January 2008, 14:15
Black-Hells ラ:
Ce anume nu ti-a placut?

Haniball
19th January 2008, 16:13
a very boring anime ... i've watched the fist episode and then deleted it

BlackCross
19th January 2008, 19:03
Mie mi-a plăcut destul de mult, un concept original şi a handful of action. :one:

Revolt
19th January 2008, 19:16
Tare bun Anime nu stiu de ce lu unii nu i-a placut :?: :?: Si as vrea sa fie si al 2season:want:

BlackCross
19th January 2008, 19:18
Si as vrea sa fie si al 2season:want:
Dacă logic - ar trebui neapărat să fie. Şi eu l-aş privi cu plăcere. :)

Revolt
19th January 2008, 19:22
Da dupa asa un End nu prea cred sa nu fie un al 2 sezon)) si totusi cine stie... va fi sau nu va fi asta-i intrebare)))

REDDEVIL
20th January 2008, 00:25
Da dupa asa un End nu prea cred sa nu fie un al 2 sezon)) si totusi cine stie... va fi sau nu va fi asta-i intrebare)))

Nu cred ca va fi
BTW Imi plac extrem de mult OST-urile :love2:

Revolt
20th January 2008, 00:38
Nu cred ca va fi

Dar dupa asa un HappyEnd chiar ni se pare ca ar fi nevoie de un sfirsit mai interesant

REDDEVIL
20th January 2008, 00:52
Dar dupa asa un HappyEnd chiar ni se pare ca ar fi nevoie de un sfirsit mai interesant

Regizorul hotarashte nu fanii, mie personal imi convine asha sfarshit :)

Revolt
20th January 2008, 00:53
Inteleg ca Regizorul dar p-u Fani ar putea sa mai faca :notagain:

REDDEVIL
20th January 2008, 00:55
Inteleg ca Regizorul dar p-u Fani ar putea sa mai faca :notagain:

...shi iata aici intervine cuvatul "comercial" :)

Revolt
20th January 2008, 01:01
Din curiozitate nu s-a facut nici un Special ?? Cine stie?

Muza chan
20th January 2008, 11:20
Nu s-a facut nici un special. Si nici nu s-a anuntat inca nimic despre o continuare, dar dupa cum au facut sfarsitul, eu cred ca vor face un nou sezon.

REDDEVIL:
"comercial".... Ai dreptate, din pacate prea multe continuari. Eu am zis de la inceput ca as fi preferat ca seria asta sa fie incheiata in 26 de episoade.

BlackCross
20th January 2008, 16:56
Pt RED tot e comercial, let him be. :casual:

REDDEVIL
20th January 2008, 20:49
Pt RED tot e comercial, let him be. :casual:

how about GITS(the movie)?

BlackCross
20th January 2008, 21:04
how about GITS(the movie)?
Sfera animeurilor nu se limiteaza la GITS ffs.

Kratos
30th January 2008, 02:04

Eu cred inversul, fiindcă am văzut eu until now ceva anime de ale lui Bones...E un END bun si acceptabil. Însă evident că aş vrea şi eu o continuare.

a very boring anime ... i've watched the fist episode and then deleted it

OMG ! Cum ziceţi voi - Mah' eyes are bleeding...Să faci delete la anime e păcat :( Eu din 1 ep am căzut pe addiction. Te sfătui să-ţi revezi atitudinea, nu cred că o să te dezamăgeşti în caz că mai vizionezi cîteva ep după 1.

REDDEVIL
30th January 2008, 03:05
Sfera animeurilor nu se limiteaza la GITS ffs.

ai dreptate, dar la momentul actual nu exista nici un anime care sa se ridice la inatzimea lui (daca vorbin despre celea serioase) shi ma refer la GITS de Mamoru Oshii, visez sa vad asha gen de anime in viitorul apropiat, un anime ce trece granitzele simplei conceptzii a acestei arte, sunt altele care se apropie (Beyond the Clouds... , 5cm/s ,) insa nici unul nu a fost mentzionat cu asha premii importate ca acesta. Ma rog...

BlackCross
30th January 2008, 03:26
Premii, variante, ce au premiile cu animeurile bune. Defapt gusturile sunt relative, and I definetly don't share yours.

REDDEVIL
30th January 2008, 03:57
ofc you din't grow enough to share them XD

BlackCross
30th January 2008, 12:53
More idiotic comments, anyone!?

Muza chan
29th March 2008, 10:49
Gasiti pe Baka-Updates un special, cu denumirea episodul 26 (Beneath the Fully Bloomed Cherry Blossoms), 9th DVD Extra episode.

Lopata
9th October 2009, 15:09
a apărut episodul 1.
http://www.animetake.com/darker-than-black-season-2-episode-1/

http://i36.tinypic.com/2430rwo.jpg

In the sequel, Hei and Yin are now on the run after betraying the Syndicate in the previous season. After leaving Japan, Hei encounters Suou Pavlichenko, a 13 year old Eurasian girl who becomes embroiled in the war and politics of the various factions and Contractors vying for power. Meanwhile, Hell's Gate remains standing in Tokyo, after Hei's efforts to stop the Saturn Ring anti-Gate particle weapon from activating. Although Contractors are safe from the danger of having their existences erased, this does not prevent new and old Contractors from abusing their powers. As Misaki Kirihara and her team in the Public Security Bureau deal with the increasing Contractor cases, she also has to keep the Syndicate at bay, who has major positions in the Japanese police and intelligence bureaus around the world. The storyline setting primarily takes place in both Japan and Russia.
(Source: Wikipedia)

Kratos
9th October 2009, 17:21
Nu-mi vine a crede că a sosit momentul acesta. Am pus la DL, n-am răbdare *___________*

Kewl ep, no OP ? XD. Endingul a rupt la primul sezon *_*

REDDEVIL
9th October 2009, 23:15
YAY! ^_^

Lopata
9th October 2009, 23:28
fuck yeah :yahoo:
cîte s-au întîmplat într-un episod, deam au început să ucidă caracterele ( cu toate că nu-s împotrivă)
the ending is pure love

CybarG
10th October 2009, 17:07
поглядим :evillaugh:

Muza chan
11th October 2009, 15:16
Sezonul a doilea a inceput promitator... abia astept episodul 2.

Lopata
16th October 2009, 11:48
ep 2
http://www.animetake.com/darker-than-black-season-2-episode-2/

new contractors powers are awesome

Kratos
16th October 2009, 15:54
Abia două serii, dar deja e rupător. Sper să aibă măcar 24 de serii (nu-s împotrivă p/u mai multe X)). Pe anidb este graficul release-urilor pentru 12 episoade, dar nr. total nu e indicat.

Lopata
31st October 2009, 01:28
pe MAL e scris că numai 12 episoade vor fi)
păcat) dar sunt mulțumit și cu atita x)

Update:

damn, this series is so much fun ^_^
bine că au 'băgat' și comedie x)

Kirihara keeps her virginity for Hei..mwahahahah! XD CONFIRMED

the new Hei is better/cooler btw

REDDEVIL
31st October 2009, 04:38
the new Hei is better/cooler btw

He drinks too much =/

Lopata
31st October 2009, 12:48
păi asta în loc de mîncare nu ? adică ce trebuie să 'plătească' el))
anyway he looks more manly/violent now :)

REDDEVIL
1st November 2009, 05:33
păi asta în loc de mîncare nu ? adică ce trebuie să 'plătească' el))
anyway he looks more manly/violent now :)

se pare ca am scapat ceva. Shi-a schimbat remunerarea pe baut? O_o

Kratos
1st November 2009, 11:10
se pare ca am scapat ceva. Shi-a schimbat remunerarea pe baut? O_o

Nu s-a spus încă de ce bea X))))

REDDEVIL
1st November 2009, 17:14
hmm... inseamna ca n-am scapat nimic X)
Scenele cu transformarea lui Suou in contractor (cand apare pushca) sunt taare aiurea, imi aduc aminte scenele ultra lame de genul Sailor Moon... :stress:

Lopata
1st November 2009, 17:43
la toți cred că nu le place chestia ceea X)))
plus ei au făcut "power awoken by anger" crap :evillaugh:

Muza chan
23rd November 2009, 12:09
Pe site-ul oficial s-a lansat trailer-ul (http://www.d-black.net/gallary/pv02.html) de la prima parte din seria Darker than Black Side Stories care relateaza intamplarile prin care a trecut Hei in perioada dintre cele doua serii.

Lopata
11th December 2009, 23:58
aștept cu nerăbdare OVA-ul :)
trailerul a rupt) Yin was kinda sexy and mature )

Update:

nu-nțeleg cum show-ul o să se termine în 3 episoade...
tho the cliffhanger at the ending was good.

Update:

Holy crap, that was the best episode of this season o_O

btw did Hei really killed that chick ? O_o

Muza chan
21st December 2009, 13:19
S-a ajuns la episodul 11 si-mi place din ce in ce mai mult... abia astept episodul urmator. Seria a doua este mai buna decat prima.

BlackCross
3rd February 2010, 00:06
So, what's with the OVA? Face de luat?

Lopata
3rd February 2010, 00:46
acuș îl privesc și spun x)

Update:

ooo destul de reușit Ova X))
s-a bazat mai mult pe character development între Hei și Yin)
plus la asta o să mai fie continuare o_O ( după ending mai arată momente și preview la următurul)

BlackCross
3rd February 2010, 01:08
Din cate am inteles e spinoff, da? Deci face de luat?

Kratos
3rd February 2010, 01:25
Vreu HD de la BSS :'(

Lopata
3rd February 2010, 01:47
da, acțiunea se petrece între sezonul 1 și 2.
face face

Muza chan
10th February 2010, 19:22
Unde ati gasit OAV-ul? Dati-mi si mie un link, please...

BlackCross
10th February 2010, 19:37
Cred ca e asta: http://www.nyaatorrents.org/?page=torrentinfo&tid=112655

Lopata
10th February 2010, 19:55

animetake.com ) foarte simplu site pentru anime-urile noi )

Baka
10th February 2010, 20:58
animetake.com )

linkurile de download de la ei tot duc la nyaatorrents)))

Kratos
10th February 2010, 21:13
http://tracker.minglong.org/bss ^_^

Lopata
10th February 2010, 22:48
baka- direct download tot rupe)
viteza la maximum se scoate.. da la torrente pînă cînd se ridică))

( asta vb cînd ai de scos un episod, sau 2.. nu batch-uri)

Muza chan
11th February 2010, 10:47
Uau, cate raspunsuri...:sweet: Multumesc mult, sunt tare curioasa sa-l vad. Imi pare rau ca in ultima vreme n-am mai avut timp sa mai stau de vorba cu voi.

Lopata
27th March 2010, 17:27
al 2-ea ova
http://www.animetake.com/darker-than-black-gaiden-ova-2/

destul de reușit) mai mult sînge etc)
să fi fost și serialul așa de bun ca și ova-urile....

damn that is one delicious remuneration she had :kiss::notagain::notagain:

BlackCross
28th March 2010, 03:50
Le-am privit, sunt mult mai reusite decat al 2-lea sezon, mai ales al 2-lea OVA mi-a placut. O dinamica nebuna a luptelor, sange, skin and everything. ^^

REDDEVIL
28th March 2010, 20:27
Le-am privit, sunt mult mai reusite decat al 2-lea sezon, mai ales al 2-lea OVA mi-a placut. O dinamica nebuna a luptelor, sange, skin and everything. ^^

Deacord! Am privit ieri al 2-lea OVA, foarte dinamic! Contractori cu puteri interesante. Ashteptam partea a 3-a a OVA-urilor :)

Lopata
28th March 2010, 23:56
me wants more stripping ><
her remuneration was superb, nuff said

Soul_Music_Es354
12th April 2010, 14:09
L-am terminat alalta seara, pe la 2. Well ce pot spune??
In primul rand mi-au placut personajele, si desigur de Li-kun. xD Pe la jumatatea animeului am avut impresia ca sunt un otaku B. Nu ma prea concentram la storyline si mai mult pe personje.. that`s kinda strange for me, because i`m not used to do it. Alte personaje interesante mi s-au parut cele din MI6, tipa aia neagra ce controla vantul [am uitat cum ii zice], November 11, Yin, Hunag si Mao [ubber cute kitty].
Seria in sine mi-a placut. Cazurile aveau fiecare ceva aparte, si nu pot spune cu certitudine care mi-a placut cel mai mult. Un lucru care m-a cam deranjat a fost ca in primul episod din cazuri [astea-s formate din 2 parti] nu prea se lasa sa se inteleaga multe, lasand toate elementele interesante, intriga, inclusiv explicatiile pentru partea cu deznodamantul. As fi preferat sa fie mai uniform acest aspect. Alta chestie care mi-a placut a fost faptul ca contractorii aveau o remuneratie. Unele erau chiar faine. Eu mi-a dat seama de remuneratia lui Li-kun abia pe la mijloc. Acest aspect nici nu se prea accentua, mai ales ca el intotdeauna avea un apetit urias, chiar si cand nu-si folosea puterile anterior.
Grafica mi-a placut.
Coloana sonora mi s-a parut oarecum ok, [sunt o admiratoare a muziciii Yoko Kano], desi mi s-a parut mai slaba decat a fost in Cowboy Bebop.

Per total i-as da un calificativ de foarte bun si nu masterpiece sau excelent. Merita vazut! Probabil ma voi apuca si de urmatorul sezon.

Lopata
1st June 2010, 11:09
al 3-a Ova a ieșit)
http://www.animetake.com/darker-than-black-gaiden-ova-3/

Muza chan
7th June 2010, 12:25
@Lopata:
Da, vazut... placut... astept urmatorul...

Lopata
26th June 2010, 01:03
ugh, am si uitat de el... gonna watch it later

Update:

destul de reușit episod.. kinda gloomy also))

the ending song was awesome)

BlackCross
26th June 2010, 03:05
Yep, lovely episode. Va mai fi si al 4-lea?

Lopata
25th July 2010, 13:57
da, îs 4 în total...

Update:

a ieșit ultimul Ova
http://www.nyaatorrents.org/?page=download&tid=146107

superb animat o_O

it was nice to see Hei drunk again xD

acum evenimentele din sezonul 2 îs mai clare

BlackCross
25th July 2010, 19:36
w00t, sankyu, downloading

narcoman
2nd August 2010, 17:53
Season 2 is dissapointment. Boring, sleepy, his personality has been changed. Me dropped :nosepick:

Lopata
2nd August 2010, 18:36
u should watch the 4 ova-s to understand why he changed ":D

BlackCross
3rd August 2010, 00:01
Yep, the first season and the OVAs are wwaaay better.

Carrot
3rd August 2010, 14:48
перумени же :loves: