PDA

View Full Version : Shigurui

Muza chan
16th November 2007, 12:43
Productie Madhouse, gen: Drama, Historical. Age rating: Mature

Un anime deosebit, s-a ajuns deja la episodul 6, seria fiind de 12.

Mie mi se pare promitator, excelent desenat, atmosfera serioasa, mi-a lasat o impresie de film serios despre samurai. E drept ca e sangeros, dar asta nu ma deranjeaza deloc. Ma intereseza cum o sa fie lupta, pare neobisnuita, cei 2 par sa-si fi dezvoltat cate un stil care sa-i faca sa nu fie dezavantajati de infirmitati. Ideea cu infirmitatile m-a atras. Ce mai intereseaza pe mine sa vad in continuare e daca lupta va fi fantastica sau o clasica lupta de samurai.

Pe mine ma impresioneaza mult sunetele. Picaturile de apa care se aud din gradina, zanganitul charm-urilor in bataia vantului, punctate prin batai de toba. Si mai ales, zgomotul facut atunci cand e scoasa sabia din teaca sau cand taie (secventa cu taierea trunchiurilor de bambus e facuta extraordinar de bine din punctul de vedere al sunetelor). Se mai aud din cand in cand incantatii budhiste.... Asta imi da fiori intotdeauna.

Imi place opening-ul... si melodia si clip-ul... si cantecelul pe care-l cantau copiii la inceputul episodului 4. Sper sa-l puna pe OST.

BlackCross
19th November 2007, 23:06
EXCELENT! Am privit azi cele 6 serii care sunt titrate, superb anime! Best de la Death Note incoace (cu Darker than Black pe locul 2). Wah, astept cu nerabdare episoadele urmatoare...

Qwerty
19th November 2007, 23:35
скачал но как на зло комп сломалься,как починять обьязательно посмотрю)

jonnym
20th November 2007, 00:18
Un amine greu si foarte deosebit, este desenat excelent si sunetele sunt foarte bine puse !! Daka sa te uiti la el, mai bine sa te uti la toate seriile odata !!

ziGGy
5th December 2007, 01:02
Great anime!
but only 12 episodes? meh that sucks...

BlackCross
5th December 2007, 17:23
Am privit episoadele noi, 7 şi 8, amazing... Îmi place cum folosesc prezentarea scenică, lipsa muzicii în anumite secvenţe, şi crearea unui anumit "gol", nu ştiu cum altfel să descriu această senzaţie, care crează impresia că storylineul ia o eternitate. Deasemenea modul în care arată perversiunea - şochează. Absolut fără nici un taboo. Sincer, e primul anime de genul ăsta care îl văd.

Muza chan
6th December 2007, 19:33
Da, impresia de real este atat de puternica ca uneori ai senzatia de durere.

november
8th December 2007, 02:07
e deosebit - special si .. nu mai shtiu cum.. cu incarcatura emotionala serioasa

adaugat mai tarziu: rupe-rupe-rupe!

Qwerty
9th December 2007, 22:22
Супер анимэ!
Соглашушь с november что особеныии!
P.S:Йа Shinigami!

november
14th December 2007, 01:23
:constipation: waaaa! je veux la prochene serie de shigurui!!!

adrian1369
31st December 2007, 01:26
A aparut episodul 9
RECOMAND 10/10 :notagain:

BlackCross
31st December 2007, 01:57
A aparut episodul 9
RECOMAND 10/10 :notagain:
Si 10.

Muza chan
1st January 2008, 19:22
A aparut si OST-ul... muzica este excelenta. Il gasiti pe nipponsei.
Din pacate nu contine si cantecelul pe care-l cantau copiii la inceputul episodului 4.

BlackCross
1st January 2008, 22:35
Thx for the tip. Deja il iau.

Updade: http://www.torrentsmd.com/details.php?id=185548

november
2nd January 2008, 02:24
l-am recomandat unei prietene care nu avea deocamdata nici o tangenta cu anime.. mi-i interesant cum ii va parea..

BlackCross
2nd January 2008, 02:27
l-am recomandat unei prietene care nu avea deocamdata nici o tangenta cu anime.. mi-i interesant cum ii va parea..
Asta nu cred ca e cel mai potrivit anime pentru cei ne initiati...

november
2nd January 2008, 02:51
Asta nu cred ca e cel mai potrivit anime pentru cei ne initiati...
:smoke:nici eu nu recomand anime aiurea persoanelor aiurea.. sper ca imi dau seama ce si cui ii va fi interesant

Muza chan
8th January 2008, 11:09
Trebuie remarcata metoda folosita de regizor la scenele cu Mie din episodul 9 (explicatiile puse ca la filmele mute). Cu atat mai neobisnuit sa foloseasca asa ceva, intr-un anime in care sunetul are atat de mare importanta. Si metafora cu molia cu aripile arse.

Poate ca metoda este folosita tocmai pentru a transmite impresia prin sunetele de fond, fara a fi perturbata scena de vocea povestitorului.

Mai mult decat povestea, ma atrage regia.

BlackCross
2nd February 2008, 02:00
Am terminat să privesc, duelul dintre cei 2 a râmas la discreţia privitorului sau va fi continuare!?

Muza chan
7th February 2008, 08:17
Raman probleme nelamurite, am inteles ca manga continua, deci probabil ca o sa vedem si aici o noua serie.

Chiar daca presupunem ca lupta dintre Irako si Fujiki ar putea fi lasata asa, sa ne imaginam singuri rezultatul sau sa ne luam dupa cuvintele lui Mie (care cu toate ca a vazut sange pe fata lui Fujiki, lui ii spune ca l-a vazut invingator), ramane o intrebare: cand si-a pierdut Fujiki mana? Mi-a scapat mie ceva?

Mai exista si un alt grup de scanlation la manga? Eu am gasit doar kotonoha,
care au tradus foarte putin.

BlackCross
7th February 2008, 11:39
Manga n-am citit. In aceste 12 serii nu se arata cum Fujiki si-a pierdut maina, asa ca logic ar trebui sa fie o continuare, sau OVA...

Muza chan
7th February 2008, 19:14
Da, sunt multumita, inseamna ca tineam minte corect. Am vazut episoadele pe masura ce au aparut si astfel s-a intins pe o perioada mare.

Daca tot nu s-a terminat, dar cunoastem personajele, hai sa vedem pareri.

Cine credeti ca invinge: Irako sau Fujiki? Si de ce?

BlackCross
7th February 2008, 23:46
Ambii folosesc aceeasi tehnica, Irako propteste sabia in pamant si Fujiki o tine cu umarul, asa ca e greu de zis cine. Insa, din astea doi imi place mai mult Irako, e un personaj de vointa, care a suferit enorm atat fizic cat si moral si totusi nu s-a lasat batut.

Ryuu
8th February 2008, 21:15
Wow,it must be amazing.I also want to see it:tears:

november
10th February 2008, 03:17
Mi se pare ca Fujiki ar invinge, cel putzin avand avantajul vazului. lafel, mi se pare ca Irako, pentru ca este motivat de razbunare, cinste si suferinta, si pentru ca ar fi o intorsatura curioasa in toata istoria asta, ar putea invinge, lafel cum l-a depasit pe Kogan..
insa, ce mi-ar placea, este ca acesti doi sa inteleaga ca este un nonsens sa se macelareasca doar pentru delecarea publicului si patronului (inteleg, ca ar fi contrar spiritul de samurai :-(
in orisice caz, un happy end in care ei se asociaza si creeaza cea mai puternica scoala in tara mi-ar place...

Muza chan
13th February 2008, 11:31
Lupta din trecut dintre cei doi nu mi se pare semnificativa, a trecut destul timp de atunci si s-au schimbat multe.

Dupa parerea mea, Irako s-ar putea ca si in situatia de acum, cand e clar dezavantajat din punct de vedere fizic, sa fie totusi mai rapid. Mie mi-ar placea sa fie o lupta scurta. Daca va fi asa, cel mai rapid are sanse mari sa invinga. Daca va dura mai mult, s-ar putea ca avantajul sa fie in favoarea lui Fujiki.

adrian1369
13th February 2008, 15:37
I think Irako will win I would want to see episode 11 and 12 but i don't have Internet , fuck:speechless: :(

november
14th February 2008, 02:17
Lupta din trecut dintre cei doi nu mi se pare semnificativa, a trecut destul timp de atunci si s-au schimbat multe.
presupun ca te referi la razbunare, despre are am scris mai sus..
daca asa, apoi ziceam nu de razbunarea pe Fujiki, ci pe klanul kogan, si pe copilaria nefericita si maica sa umilita, despre care aflam pe la mijlcul seriei..si desigur pe faptul, ca -au orbit
Irako nu actioneaza din capriciu

Muza chan
14th February 2008, 08:48
november:
In momentul in care am pus intrebarea cine va castiga nu ma interesa cu cine tineti sau cine are dreptate (cu toate ca e interesant de stiut si asta si unii si-au spus parerea), sau la motivele fiecaruia de a lupta, ci doar la modul in care se desfasoara lupta, deci pur si simplu din punct de vedere tehnic.

"Lupta din trecut dintre cei doi nu mi se pare semnificativa, a trecut destul timp de atunci si s-au schimbat multe."

Ma refeream la urmatorul lucru: Irako a fost superior atunci, dar nu mi se mai pare la fel in conditiile de la lupta finala, despre care vorbim acum. Pentru ca cei doi au evoluat intre timp. Pe Irako l-am vazut cam ce poate. Pe Fujiki nu l-am vazut luptand fara o mana, probabil ca si-a dezvoltat lovituri care sa-l avantajeze in situatia asta.

BlackCross
14th February 2008, 11:17
Cum am mai mentionat, mi se pare ca ambii au practic aceeasi tehnica, de thrust al katanei, doar ca Irako se foloseste de pamant pe cand Fujiki de o placa ce o tine intre umar si cap.

kiyo
15th February 2008, 01:11
presupun ca te referi la razbunare, despre are am scris mai sus..
daca asa, apoi ziceam nu de razbunarea pe Fujiki, ci pe klanul kogan, si pe copilaria nefericita si maica sa umilita, despre care aflam pe la mijlcul seriei..si desigur pe faptul, ca -au orbit
Irako nu actioneaza din capriciu
daca ar fi numai faptul ca l-au orbit.... cred ca pe langa umilinta pe care a avut-o - imposibilitatea de a avea urmasi (el a fost castrat, nu?) este inca un motiv de razbunare.
Fujiki face parte din clanul Kogan si a fost mereu rivalul lui Irako!
Cat despre cine castiga... eu cred ca ambii vor pierde.

BlackCross
15th February 2008, 01:16
Ei deja ambii au pierdut. Viata lor la momentul ultimului duel e propulsata exclusiv de ura...

Philopoemen
17th February 2008, 14:48
Am privit şi eu primele 12 episoade.

Câte sunt în total? Se pare că apogeul nu este departe...

BlackCross
17th February 2008, 18:34
Am privit şi eu primele 12 episoade.

Cвte sunt оn total? Se pare că apogeul nu este departe...
12 şi sunt.

Philopoemen
19th February 2008, 12:15
WTF??? I don't get it... Did I miss the ending? :noooo:

BlackCross
19th February 2008, 12:55
WTF??? I don't get it... Did I miss the ending? :noooo:
Nu. Noi asta si discutam ultimile pagini.

Manga Shigurui încă e ongoing, aşa că în viitorul apropiat aşteptaţi sezonul 2 al animeului...

adrian1369
31st March 2008, 03:04
Dar cand o sa iasa astept cu nerabdare :want:

Kratozz
6th June 2008, 11:34
dak ma intrebati pe mine as fi preferat un ending normal in care sa se explice mai multe lucruri cum isi pierde mana fujiki ? (eu cred ca shi-o taie singur ;) ), sau cum isi revine Mie ? shi da, nu e numaidecat sa arate cine din ei 2 castiga lupta, eu zic ca ambii mor la urma.
Traducerea in rusa suna frumos: "Одержимые смертью" he he gg
:cool:

BlackCross
6th June 2008, 15:05
Va fi ending, va fi continuare.