PDA

View Full Version : Animeuri noi

Muza chan
28th November 2007, 10:12
Ce serii ongoing urmariti?

Destul de slab sezonul, doar 2 ongoing-uri mi-au atras atentia: Shigurui si Dennou coil, e drept ca ambele sunt foarte bune. Dar sunt obisnuita sa pot sa aleg macar 3-4. Aproape am renuntat la Bleach, dar poate ma razgandesc! :byebye:

Am mai incercat, dar fara sa continui sa le urmaresc Kaiji, Dragonaut The Resonance (SF, are potential dar nu m-a prins foarte tare), Blue Drop (la fel, tot SF, are potential si el), Night Wizard (fantasy, comedy, mi s-a parut slab), Goshūshō-sama Ninomiya-kun (comedie ecchi).

BlackCross
28th November 2007, 15:37
Shigurui e extraordinar! :sohappy:

Qwerty
28th November 2007, 16:34
Shakugan no Shana,well still not bad...

Revolt
28th November 2007, 16:40
Acum eu privesc Death Note , e ceva neobisnuit

Muza chan
28th November 2007, 18:20
Revolt:
Death Note nu e ongoing. Eu ma refeream la seriile care se difuzeaza acum.

Nicolae
29th November 2007, 20:55
Well now i am watching :

Rental Magica
Overdrive
Oh Edo Rocket
Gundam 00
Juushin Enbu
Blue Drop
D - Gray - Man
Dragonault
Giant Robo
Goshuou Sama ninomiya Kun
Night Wizard
Shakugan no Shana
i think that is allmost all >_<

BlackHell
2nd December 2007, 23:08
Gundam 00 :please:

Naruto (seson 2) :chant:

Bleach :clever:

Shakugan no Shana Second :casual:

Revolt
3rd December 2007, 06:46
Revolt:
Death Note nu e ongoing. Eu ma refeream la seriile care se difuzeaza acum. da ce improtanta are ??? Si chiar daca ce se difuzeaza amu e doar Naruto ceva mai interesant dar in rest nu prea :byebye: :byebye:

Kratos
3rd December 2007, 08:06
da ce improtanta are ??? Si chiar daca ce se difuzeaza amu e doar Naruto ceva mai interesant dar in rest nu prea :byebye: :byebye:

Man, get yourself together and pay attention. The thread's name is ANIMEURI NOI, which means here you can discuss the new animes, whether they are good or not, interesting or not so. The old (sounds bad, I know) animes are discussed in particular threads - that's an advantage of the forum. :casual:

I'm not watching those new, don't like 'em (not all) or waiting for full batch. I'd rather prefer to seek for the "old" ones and wait for Code Geass season 2, Gundam 00 and Shakugan no Shana.

BlackCross
3rd December 2007, 10:20
Naruto 2 parcă e de anu' ăsta...

Muza chan
3rd December 2007, 11:39
Revolt:
Ti-a raspuns Kratos inaintea mea! Scopul topicului este se anunte seriile noi interesante. Pentru cei care sunt mai putini informati (pentru ca rar este cineva care sa incerce toate seriile noi... eu incerc o parte, dar doar din anumite genuri).

Naruto Shippuden este ongoing. De asemenea, Higurashi no Naku Koroni Kai (sequel la Higurashi no Naku Koroni). S-a terminat de curand Mononoke (sequel la Ayakashi). Si Genshiken 2 e tot ongoing.

ziGGy
3rd December 2007, 15:46
Now watching:

Naruto
Bleach
Shigurui

Revolt
4th December 2007, 14:18
Muza chan:
Gata gata stiu eu ce-i cu topicul acesta, am inteles eu demult idea .!.!
PS: privesc Naruto 2

アイズ。竜崎。力丸
4th December 2007, 20:00
バブルガムクライシス! :petrified:  

moon-bird
8th December 2007, 09:27
to the persone above me, pls write in english or romanian...not ALL can read ur fancy japoneze...

On-topic-RomeoXJuliet, romance...

BlackCross
8th December 2007, 13:00
バブルガムクライシス! :petrified:  

translation (for those who don't know translate.google.com exists) - Bubble Gum!

Neko
9th December 2007, 00:41
Nu privesc niciun anime ongoing, din motiv ca nu m-a intrigat nici unul. Prefer sa privesc unul mai vechi, dar bun, decat sa astept aiurea cate un episod in fiecare saptamana [deseori si mai mult], mai ales ca acum seriale anime apar ca ciupercile dupa ploaie. Putine din atatea noi lansate au sens si un storyline acceptabil.
Am inceput insa "Majin Tantei Nōgami Neuro", pentru ca OP este "DIRTY" de la Nightmare si am vrut sa vad ce prezinta. Anime-ul e dragut, genul mistery, supernatural, si are personaje destul de interesante. Dar prefer sa astept sa fie lansat tot serialul.
Din alte serii anime de anul asta la moment privesc "Darker Than Black".

REDDEVIL
9th December 2007, 13:29
eu nu privesc nika di anu ista... poate cineva imi recomanda ceva ca nu sunt deloc la curent cu e e nou shi bun?

BlackCross
9th December 2007, 16:29
eu nu privesc nika di anu ista... poate cineva imi recomanda ceva ca nu sunt deloc la curent cu e e nou shi bun?
Shigurui, definetly, IMHO the best stuff since DN.

november
9th December 2007, 20:48
Shigurui, definetly, IMHO the best stuff since DN.
+1

Muza chan
11th December 2007, 08:56
REDDEVIL: Topicul este pentru recomandari de anime-uri noi, citeste si vei afla!

Nemultumita de ritmul in care apar traducerile lui Ureshii de la Dennou Coil, m-am dus pe site-ul lor sa vad ce mai au in lucru. Traduc de zor Ghost Hound (http://ureshii-fansub.org/). Asa ca am luat primele episoade (6 au aparut deja traduse), sa vad ce poate fi mai interesant ca Dennou-ul meu. :P Ei bine, Ghost Hound chiar este un anime deosebit!

gen: Horror, Mystery, Psychological, Supernatural

O productie IG, cu o echipa valoroasa, avandu-l pe Masamune Shirow original creator (cunoscut pentru Ghost in the Shell manga si Appleseed) si ca scenarist Chiaki J. Konaka (Serial Experiments Lain, Texhnolyze, RahXephon, Mononoke).

Se anunta o serie interesante, pe mine m-a cucerit din prima. Atmosfera misterioasa, un incident din trecut, vise ciudate... :) Nu vreau sa spun mai mult, vreau sa va las sa descoperiti singuri.

devil may cry
11th December 2007, 19:14
Un anime interesant de gen mistery, psychologic, thriller este SPEED GRAPHER

Muza chan
8th January 2008, 17:17
devil may cry:
Speed Grapher nu e nou.... nu e nici macar de anul trecut.. e din 2005. :damnit:

xxxHOLiC se pare ca va avea un nou sezon (conform site-ului Production I.G.).

Tot de la Production I.G. mi se pare interesant Real Drive (original creator este Masamune Shirow). Va apare in aprilie.

Se anunta sezonul 3 de la Higurashi no Naku Koroni.
De asemenea sunt noutati in ce priveste The Melancholy of Haruhi Suzumiya.

Code Geass sezonul 2 si Gunslinger Girls sezonul 2, au fost anuntate de ceva vreme.

BlackCross
8th January 2008, 17:44
The Melancholy of Haruhi Suzumiya, va fi season 2? :chinewyear:

Ryuu
8th January 2008, 17:51
Am auzit ca va aparea FMA sesonul 2:please:

Muza chan
8th January 2008, 22:35
BlackCross:
Da, s-a anuntat sezonul 2.

Ryuu:
Nu cred.

Revolt
8th January 2008, 22:51
Am auzit de Persona: trinity soul. Stiu ca joaca e tare interesanta si cred va fi ceva mai bun ca Devil May Cry. Ambele sunt facute dupa niste jocuri tare bune dar dupa ce au facut Devil May Cry in care m-am dezamagit total asa o joaca superba si asa un Anime http://torrentsmd.com/pic/smilies/thumbsdown.gif

Kratos
8th January 2008, 22:56
joaca
JOCUL
Persona: Trinity Soul - 05.01.2008
Set 10 years after the story of the original Persona 3 PS2 game.:beautiful: Waiting for this too...

Revolt
8th January 2008, 23:01
Да ладно не будь ты таким :bored:

BlackCross
8th January 2008, 23:26
BlackCross:
Da, s-a anuntat sezonul 2.
Yey!

BTW, exista continuare manga la FMA dupa Shambala?! Sau asta e sfarsitul...

Muza chan
9th January 2008, 07:50
BlackCross:
N-am citit manga, dar am citit niste informatii despre ea si pot sa-ti spun sigur ca anime-ul are, de un anumit punct, alta desfasurare decat manga, chiar daca apar aproximativ aceleasi personaje. Cand s-a facut anime-ul exista doar o parte din manga.

Filmul n-are legatura cu manga, a fost o idee originala.

Fi-ti atenti la OAV-ul Kids, incredibil de frumoasa ideea! Pentru cine nu l-a vazut inca, sa-l vada!

Actiunea e in lumea fara alchimie, dar copii sunt urmasii lor (cel mai probabil ai lui Al, pentru ca-i spun lui Ed oji san). Se vede intai o poza cu Ed batran. In ultima secventa se vede Ed batran, cu o fotografie a lui si a lui Al. E clar Ed pentru ca are mana mecanica.

BlackCross
9th January 2008, 10:25
Geez, de asta OVAul e ataaaat de slab comparativ cu restul istoriei, cel putin asta e parerea mea, asa o deviere puternica negativa n-am mai vazut in nici o serie

Muza chan
9th January 2008, 12:49
Kids e o gluma... e si foarte scurt, nu are decat cateva minute. Mai sunt inca 2, nu stiu daca le stii... Chibi Parti (care e tot o gluma). Si Seven Homunculi VS State Alchemists, care mie mi-a placut.

BlackCross
9th January 2008, 20:19
Eu astea nu le-am vazut, doar Shambala, care repet, m-a dezamagit... :sigh:

Muza chan
26th January 2008, 18:49
La Gunslinger Girl s-au tradus deja primele episoade din seria a doua, povestea continua in acelasi stil. :)
Au schimbat un pic desenul, iar culorile sunt pastelate. Parca imi placea mai mult varianta veche, era mai shuonen.

adrian1369
19th February 2008, 10:06
Poate sa-mi spuie cineva care anime de anul acesta merita de privit !

Muza chan
19th February 2008, 12:32
adrian1369:
Eu am spus mai sus, dar ce sa fac daca nu citesti...

Din cele ongoing eu vad doar Ghost Hound. S-a ajuns la episodul 13 si este in continuare o serie foarte buna.

Muza chan
25th February 2008, 18:06
Scuze de dublu post.

Gasiti primul episod de la My-Otome 0~S.ifr~ pe Baka-Updates, tradus tot de Doremi-Fansubs (prequel la Mai-OTOME).

Vor fi in total 3 episoade, deocamdata nu am gasit anuntata data aparitei episodului 2, sper sa nu faca ca la Zwei si sa-l termine la vara.

Muza chan
26th February 2008, 07:23
Tot eu.... news! news!

In sfarsit ceva ce mi se pare interesant (vedeti al doilea teaser aici (http://sky.crawlers.jp/index.html)), un nou film al lui Mamoru Oshii, din nou cu muzica lui Kenji Kawai, The Sky Crawlers. Va apare in august.
Mai multe informatii gasiti aici (http://www.productionig.com/contents/news/2007/06/the_sky_crawler.html).

Carrot
26th February 2008, 11:31
ммм.. неплохо. будет что посмотреть летом :)

BlackCross
26th February 2008, 11:41
Nice, aşteptăm!

november
26th February 2008, 18:20
mmm! we have a lil waiting to do here - that's for sure. but we'll do.

Muza chan
28th February 2008, 07:53
Continuari tentante pentru mine. :)
O noua serie Slayers (http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-02-27/new-slayers-tv-anime-series-in-the-works) si Trigun the Movie (http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-02-27/animated-trigun-the-movie-planned-for-2009-in-japan). :)

Muza chan
6th March 2008, 07:18
Se anunta o serie interesanta, Appleseed: Genesis (http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-03-05/masamune-shirow-appleseed-tv-series-pre-announced) (serie Tv de 26 episoade dupa binecunoscuta manga a lui Masamune Shirow). Regizor va fi Romanov Higa, iar pentru vocea lui Deunan a fost aleasa Romi Paku.

BlackCross
6th March 2008, 11:36
Se anunta o serie interesanta, Appleseed: Genesis (http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-03-05/masamune-shirow-appleseed-tv-series-pre-announced) (serie Tv de 26 episoade dupa binecunoscuta manga a lui Masamune Shirow). Regizor va fi Romanov Higa, iar pentru vocea lui Deunan a fost aleasa Romi Paku.
Sugoi, am privit Appleseed: Ex Machina şi mi-a plăcut mult!

Muza chan
6th March 2008, 12:14
Eu inca nu l-am vazut.
Dupa parerea mea, seria noua Applessed are mari sanse sa fie reusita.

Nu acelasi lucru pot spune despre ecranizarea dupa manga Akira, care va fi facuta de studioul Warner Bros. (va apare in 2009), cu Leonardo di Caprio in rolul principal si regia lui Ruairi Robinson.

Kratos
6th March 2008, 21:25
Saw Appleseed, rulz. Now DL the 2-cond part and never heard of TV-series - that will be great :please:

Trigun The Movie ? OMG :ae:

REDDEVIL
7th March 2008, 15:18
Saw Appleseed, rulz. Now DL the 2-cond part and never heard of TV-series - that will be great :please:

Trigun The Movie ? OMG :ae:

Nu te grabi ca il pun azi ori maine pe tracker in 1080p :)

Kratos
7th March 2008, 15:22
Nu te grabi ca il pun azi ori maine pe tracker in 1080p :)

Сouldn't wait. Saw it already and BTW the quality pleases the eyes :)

REDDEVIL
7th March 2008, 17:43
Сouldn't wait. Saw it already and BTW the quality pleases the eyes :)

pe TMD au pus calitate = Shit :curse:

Muza chan
20th March 2008, 08:14
Se anunta si seria a treia la Jigoku Shoujo... care se va numi Jigoku Shoujo Mitsuganae.

Noi vesti despre Slayers, in completare la ce spuneam mai sus. Noua serie se va numi Slayers Revolution, iar personajul principal va fi Xellos! Fanii lui Xellos se vor bucura! smile.gif

Nu exista nici o precizare relativ la seiyuu, speram ca sunt aceeasi.

BlackCross
20th March 2008, 11:21
Se anunta si seria a treia la Jigoku Shoujo... care se va numi Jigoku Shoujo Mitsuganae.
Yey, dar sezonul 2 parcă e sfârşitul logic, weird... Anyway I :loves: Enma Ai...

adrian1369
22nd March 2008, 17:35
Xellos is my favorite yeah :notagain: :please:

Muza chan
24th March 2008, 10:54
S-a anuntat o serie pe care o astept cu nerabdare: Blade of the Immortal. Va fi realizata dupa manga cu acelasi titlu a lui Hiroaki Samura, care review-uri foarte bune. Genul: adventure, horror, mature.

Pe mine m-a atras echipa care va realiza anime-ul, unul dintre regizorii mei favoriti, Koichi Mashimo (Noir, Madlax, El Cazador de la Bruja, .hack//SIGN), care face anime-uri pe gustul meu. Din pacate, muzica nu este a lui Kajiura Yuki, asa cum ne-am obisnuit, ci va fi compusa de Kō Ōtani (Ayakashi Ayashi, Gundam Wing).

In plus, niste voci dragi, pe care-i ascult mereu cu placere: Tomikazu Seki, Mamiko Noto, Shinichiro Miki si Maaya Sakamoto.

BlackCross
24th March 2008, 11:45
Yey, cool, acum e deficienta strasnica de on goinguri bune (cel putin IMHO) astept macar ceva...

Muza chan
30th March 2008, 11:59
Satoshi Kon (Millennium Actress, Paprika, Perfect Blue, Magnetic Rose, Paranoia Agent, Tokyo Godfathers ) va face un nou film: Yume-Miru Kikai (The Dreaming Machine). Regizorul a declarat mai demult intr-un interviu filmul va fi "a future folklore story for children".

Va mai dura insa ceva timp, filmul se pare ca va apare in 2 sau 3 ani.

BlackCross
6th April 2008, 17:14
Soul Eater
Official Website: http://www.souleater.tv/
Debut Date: April 7

What's Up: It's the second meeting between animation production studio Bones and a manga series from the popular Square Enix-published Shonen Gangan anthology. The first such encounter gave us Fullmetal Alchemist, so there are obviously some pretty high expectations awaiting Soul Eater.

You might imagine Atsushi Okubo's manga as the humorous flip side of Bleach, starring a few of the working stiffs that help keep the mechanisms of the afterlife running. Three of the main characters are "meisters," the makers of weaponry that the gods of death have to use in their regular dead-soul-collecting duties. Other leading characters are their creations, the would-be weapons that have to be trained and honed with a steady diet of souls (both human and not quite human).

The drooling, lazy-eyed weirdo in the main illustration is one of those weapons – Soul Eater Evans, or just "Soul" for short, the invention of meister-in-training Maka Alban. Like most "death scythes" in their nascent stages, he can swap back and forth between a humanoid form and that of a deadly weapon, but he still needs somebody to wield him. While he and Maka don't exactly get on that well, when they work together, they can dish out plenty of damage.

http://animemedia.ign.com/anime/image/article/862/862774/anime-in-japan-spring-preview-part-one-20080327053955022-000.jpg (http://media.anime.ign.com/articles/862/862774/img_5399599.html)

So What?: The Soul Eater manga is a huge hit over in Japan, and there's plenty of muscle lined up behind this anime version. We've got Taku Iwasaki (of Read or Die fame) on soundtrack composition duties, T.M. Revolution performing the theme song, big-time voice actors like Maaya Sakamoto, Mamoru Miyano, and Takehito Koyasu on the cast list…it's pretty obvious that very little expense is being spared here.

Director Takuya Igarashi has an interesting curriculum vitae. He worked on the surprisingly stylish magical girl series Ojamajo Doremi, as well as a bunch of the extra-weird late-season episodes of Sailor Moon. Meanwhile, looking over the entire series will be Akatsuki Yamatoya, who handled some of the screenwriting duties for hits like Fullmetal Alchemist and the Naruto TV series. We'll have to wait and see how the manga's humor translates to the screen, but Soul Eater could very well be another big hit in the making.

Tower of Druaga: The Aegis of Uruk
Official Website: http://www.druaga-anime.com/
Debut Date: April 2008

What's Up: A couple of old-school Namco arcade games still maintain a big nostalgia following over in Japan. Xevious is one of them. Legend of Valkyrie is another. There's also Tower of Druaga, a fairly basic maze-adventure game that somehow remains a beloved classic in its home country.

Every so often, the Druaga name resurfaces on a brand-new game -- American gamers may remember the funky 3D "rogue-like" update, 2004's Nightmare of Druaga. We've never seen an animated version until now, though.

Anime fans may be amused to know that the original game's hero was named Gilgamesh. Yep, he was inspired by the same ancient myth as the bad guy from Fate/stay night. The Aegis of Uruk anime series feature a slightly different hero – this Gil hails from further down the series' fictional timeline, and he has a conveniently shorter name – but his goal appears to be the same. He's on his way up a monster-haunted tower, alongside the young oracle Kaya, in search of…well, whatever he happens to find up there.

http://animemedia.ign.com/anime/image/article/862/862774/anime-in-japan-spring-preview-part-one-20080327054444315-000.jpg (http://media.anime.ign.com/articles/862/862774/img_5399632.html)

So What?: The Druaga anime is part of an interesting multilayered project. Namco's promoting its release in conjunction with another Druaga revival, the upcoming online RPG Recovery of Babylim. Both the game and the anime series take place in the same setting and feature several key characters in common – they don't seem as closely connected as the .hack game and anime were, but there's still some nifty synchronicity going on.

The animated half of things is helmed by Shoji Gato, who created the Full Metal Panic franchise and pitched in a bit on The Melancholy of Haruhi Suzumiya. Game music fans, meanwhile, may want to lend an ear to the soundtrack. It's composed by Hitoshi Sakimoto, the musician behind Vagrant Story, Final Fantasy XII, and classic shooter soundtracks like Gradius V and Radiant Silvergun. The whole works is brought to life by Gonzo Digimation, so expect to see something a little bit sharper than those old-school arcade graphics.

D.C.II S.S. ~Da Capo II Second Season~
Official Website: http://www.hatsunejima.com
Debut Date: April 23

What's Up: Spring of this year is pretty low on the "moe" – maybe it's a sort of comedown effect after the winter season totally overloaded on cutie-pie shows. Your one major PC "visual novel" adaptation is the second season of Da Capo II, which would make it the fourth D.C. TV adaptation altogether.

Da Capo II turned the franchise into a generational saga, starring something like the descendants of the original series' leading characters. (In fact, it's a little more complicated than that, but breaking everything down in detail would take a good long while.) The important things haven't changed so much on the island of Hatsunejima, though – the girls should still be more than cute enough to keep most fans happy.

http://animemedia.ign.com/anime/image/article/862/862774/anime-in-japan-spring-preview-part-one-20080327053358683-000.jpg (http://media.anime.ign.com/articles/862/862774/img_5399570.html)

So What?: Well, at this point, you know whether or not you like Da Capo's blend of romance and light fantasy drama. A fourth series is unlikely to sway anyone's opinion in either direction. The first half of the Da Capo II adaptation was plenty popular, though, and the new season is once again in the hands of director Hideki Okamoto, who headed up the first season as well.

Blassreiter
Official Website: http://www.nitroplus.co.jp/pc/lineup/an_01/
Debut Date: Spring 2008

What's Up: Studio Gonzo's main contribution to the latest anime season is a collaboration with popular PC game developer Nitro+. The latter's pretty famous for its ultra-cute take on the Cthulhu Mythos, Demonbane, while more lately they worked together with PC developer TYPE-MOON to create a novelized prequel to Fate/stay night.

Blassreiter combines a scenario and character designs by Nitro+ with Gonzo's famous digital animation chops. The result is a new-school take on the classic transforming-hero concept, with old-fashioned characters and flashy modern computer graphics. It feels like a similar revival of the genre from a few years back, Tatsunoko's Soultaker – it has the same mix of dark, foreboding atmosphere and colorful, violent action.

The story takes place in Germany, some time in the near future, at a time when the afterlife is apparently full up. (If you're curious, the title is semi-mangled German for "Pale Rider," or something along those lines.) The dead are coming back to prey on the living, and only a few lucky (or unlucky) young people have the power to fight against them.

http://animemedia.ign.com/anime/image/article/862/862774/anime-in-japan-spring-preview-part-one-20080327053157903-000.jpg (http://media.anime.ign.com/articles/862/862774/img_5399560.html)

So What?: Director Ichiro Itano is a veteran of the animation business, with some pretty impressive action credentials under his belt. He's worked on the Macross Plus OVAs, the TV version of Gantz, and even a couple of '80s classics like Megazone 23 and Wings of Honneamise. Screenwriter Yasuko Kobayashi, meanwhile, worked on recent favorites like the Death Note anime and Shakugan no Shana – he certainly seems to know his way around a good thriller.

Gonzo, of course, are past masters at making an action series look good. Blassreiter looks to be an excellent showcase of the studio's digital animation talents, and all the more so if you dig the slightly retro style – it's like a hyperactive CG version of something like Kikaider. (True, Kikaider already got a new-school update, but he didn't get to play freeway death hockey with German zombies on motorcycles. Clearly this was an oversight that needed to be corrected.)

Allison and Lillia
Official Website: http://allison-web.net/
Debut Date: April 3

What's Up: This new action series is based on several novels and short stories by Keiichi Sigsawa. If the name doesn't ring a bell, he's the source of an earlier successful anime production – he also wrote the novels that inspired Kino's Journey. This is a bit of a gear change from those quiet, elegiac tales, however. Allison is a slam-bang high-adventure story with a strong smell of Hayao Miyazaki about it.

The Miyazaki vibe comes from the setting, a world that feels a bit like middle Europe between the wars, and the profusion of funky aircraft designs, a la Laputa and Porco Rosso. Sigsawa's novels break down into a couple of movements that follow different leading characters – Allison, the heroine of the first stretch of the story, is a young would-be fighter pilot on a mission to end the simmering conflict between the two sides of her war-torn home continent.

http://animemedia.ign.com/anime/image/article/862/862774/anime-in-japan-spring-preview-part-one-20080327053144715-000.jpg (http://media.anime.ign.com/articles/862/862774/img_5399557.html)

So What?: Considering how good Kino's always been (speaking of which, that series just received another first-rate OVA installment), this is definitely a show to keep your eye on. The novels have already picked up a devoted following, and the series looks to use the source material in an interesting way, beginning with one character's story and then shifting to another perspective to keep things fresh.

Director Masayoshi Nishida has worked on several successful Osamu Tezuka adaptations – Rintaro's Metropolis film, the recent Phoenix anime, and movie versions of Black Jack and Princess Knight. Nana Mizuki stars as Allison, fresh off a popular performance in Magical Girl Lyrical Nanoha, while her hapless sidekick Vill (short for Wilhelm) is played by Motoko Kumai. Kumai voiced a very different kind of sidekick character in Chobits, where she played the famous portable persocom Sumomo.

Bus Gamer
Official Website: http://www.fwinc.co.jp/busgamer/
Debut Date: March 14

What's Up: Kazuya Minekura has kept a low profile on the anime scene for the last couple of years, but the manga artist behind the fan favorite Saiyuki is finally back with another new production. Bus Gamer is a little different from Minekura's most popular series, though. Instead of a fantasy quest, it's a harsh contemporary tale about three young men trapped in the middle of a mysterious game.

In this context, "Bus" doesn't mean a big long people-moving vehicle. Instead, it's short for "business." The "business game" of the title is a form of sportive corporate espionage, where Tokyo industrial combines field small teams of desperate men to try and steal discs of company secrets from each other. (The concept, for those few who've seen the movie, feels a little like a privatized version of Peter Watkins' docu-drama The Gladiators.)

The leading characters are the members of "Team AAA," three perfect strangers recruited to represent one of the companies involved in the game. They don't seem to have all that much in common, except that all three can handle themselves in a tight spot, and all three badly need the money that waits at the end of the game.

http://animemedia.ign.com/anime/image/article/862/862774/anime-in-japan-spring-preview-part-one-20080327053217371-000.jpg (http://media.anime.ign.com/articles/862/862774/img_5399563.html)

So What?: The original Bus Gamer manga is an odd one. It's only 11 chapters long, and it never came to a proper ending. The Comic REX magazine that published the serial suddenly went out of business in 2001, taking Bus Gamer with it, and though the collected version of the story proved popular in both Japan and America (it was published over here by Tokyopop), further installments never saw publication.

Kazuya Minekura has always said that she'd like to continue the story in some form, and it looks like this anime version is it. Seven years is a while to wait for a resolution to the series, but better late than never, after all. Minekura's personally overseeing the production of the anime series, which will be directed by Naoyuki Kuzuya, a veteran of smaller roles on several projects who's getting his first step up to the big time here.

Code Geass: Lelouch of the Rebellion Season 2
Official Website: http://geass.jp/
Official Trailer: http://geass.jp/promo.html
Debut Date: April 6

What's Up: Gundam 00 goes on hiatus halfway through its run this spring, ending no doubt on a savage cliffhanger. To make up for that, sort of, here comes a resolution to the half-dozen savage cliffhangers that ended the first half of Code Geass. (With some luck, Bandai will arrange the American home video release so that fans over here won't have this problem. 'Cause for the folks watching over on Japanese TV, oh boy was that one raw deal.)

It's hard to talk about what's in store for the series without spoiling…well, practically everything. Suffice it to say that a whole lot of stuff hit the fan in the last four episodes of the original series. As the second half of the story begins, we're waiting to find out who lives, who dies, and who takes over the war-torn islands of "Area Eleven" -- better known, in the real world, as "Japan."

http://animemedia.ign.com/anime/image/article/862/862774/anime-in-japan-spring-preview-part-one-20080327053230996-000.jpg (http://media.anime.ign.com/articles/862/862774/img_5399566.html)

So What?: There's a few things to be said against the original Code Geass. The stylized CLAMP character designs didn't mesh too well with the general tone of the story, and it tried a little too hard to pander to just about every available fandom subdivision. One thing you cannot say, though, is that it failed to pull the trigger. The first series climaxed with shock after shock after shock.

Not only that, it left most viewers sincerely at a loss to figure out exactly how the second series would resolve all this. That's a rare thing in an age where most big-ticket anime series are all plotted with the same set of screenwriting Tinkertoys. If Sunrise doesn't drop the ball, and it's been on a respectable roll so far, the new Code Geass should definitely ease the pain of waiting six months for new Gundam episodes.

Golgo 13
Official Website: http://www.tv-tokyo.co.jp/anime/golgo
Debut Date: April 11

What's Up: From an American perspective, this is the perfect time for another go at animating Golgo 13. Viz has just finished up its English-language editions of the legendary assassin's greatest hits, so hopefully Duke Togo has picked up a new fan or two in time to follow this TV series.

Though it's one of the most popular manga series in history – it ran without a hitch for more than 30 years – Golgo 13 has never enjoyed a particularly successful anime adaptation. Neither the '80s-vintage movie version nor the Queen Bee OVA in the early '90s came close to matching the best of Takao Saito's manga stories. TV Tokyo is having another go, though, so keep your fingers crossed.

http://animemedia.ign.com/anime/image/article/862/862774/anime-in-japan-spring-preview-part-one-20080327053900069-000.jpg (http://media.anime.ign.com/articles/862/862774/img_5399587.html)

So What?: There's not a lot to say about this TV series, specifically. Pre-release promotion has been pretty light so far. Golgo 13 ought to be a hard premise to screw up, though – all they really need to do is let Duke be Duke. The manga series offers so many classic stories to adapt that the only real danger is overthinking things (which, unfortunately, is what some of those earlier adaptations seemed to fall victim to).

Character designer Kazuyoshi Takeuchi is the right man to adapt Saito's style for the screen, at least – he last worked on the hard-edged military drama FLAG. Director Shunji Oga has plenty of old-school cred, meanwhile, having directed episodes of the '70s favorite Rose of Versailles and even some of the original Transformers animated series. He has a connection with the Golgo 13 franchise as well, having served as assistant director on the ill-fated Golgo 13: The Professional movie from way back in 1983.

Himitsu – Top Secret
Official Website: http://www.ntv.co.jp/secret/
Debut Date: April 8

What's Up: Based on a comic by veteran manga artist Reiko Shimizu – her lengthier series, Moon Child, is currently on its way out through CMX – Himitsu has the sound of an espionage thriller, but it's actually a little more complicated than that. If you saw Satoshi Kon's latest movie, Paprika, it's based on a similar mind-reading MacGuffin. In this case, it's a device that lets the user extract information from the brains of the newly dead, which is obviously pretty handy when applied to the bodies of murder victims.

The year is 2060, and this "MRI investigation" is employed by the staff of the Japanese police force's Ninth Medical Laboratory. Ikkou Aoki is the new rookie on the squad, while his boss, veteran investigator Tsuyoshi Maki, hides many years of trauma behind a deceptively young-looking façade. While their main job is obviously to hunt down criminals using the information they harvest from the dead, it runs them up against a dense moral dilemma – it could be that many of the secrets they uncover should have been buried with their owners.

http://animemedia.ign.com/anime/image/article/862/862774/anime-in-japan-spring-preview-part-one-20080327054418659-000.jpg (http://media.anime.ign.com/articles/862/862774/img_5399629.html)

So What?: While Shimizu isn't well-known in the United States quite yet, she's quite the critically acclaimed author back in Japan – her lengthy series Kaguyahime won the Shogakukan Manga Award for shoujo. Himitsu is much shorter than most of her serials in its original form, running to only three volumes so far, but it looks like an impressively thoughtful blend of science fiction and police drama.

Director Hiroshi Aoyama should prove a good fit for the material. He contributed to many episodes of Master Keaton, the animated version of Naoki Urasawa's excellent hard-boiled insurance detective story. Top Secret also has a fine pair of actors in the lead – Daisuke Namikawa (Koyuki in BECK, Rock in Black Lagoon) plays Aoki, while the incredibly versatile Seki Tomokazu lends his voice to Maki.

Revolt
6th April 2008, 19:21
Din toate aceste anime-uri numai Code Geass cred ca cel mai tare treb să rupă.

yori
6th April 2008, 19:52
Un nou animeu dupa manga lui Kazuya Minekura :sohappy:, abia astept ^^.
Deasemenea m-a intrigat Himitsu si Blassreiter :please:

Carrot
7th April 2008, 02:20
yaay, Code Geass Season 2 :crafty:

Kratos
7th April 2008, 15:22
Code Geass: Lelouch of the Rebellion :sohappy:
First ep is already done...but I want it full :notagain:

ToXic_maiDen
7th April 2008, 15:36
Code Geass: Lelouch of the Rebellion :sohappy:
First ep is already done...but I want it full :notagain:

*_____* Неужели мы дождались этого дня?!

november
10th April 2008, 23:54
got interested in:
1/Tower of Druaga: The Aegis of Uruk
2/Blassreiter
3/Bus Gamer
4/Code Geass: Lelouch of the Rebellion Season 2
5/Golgo 13
6/Soul Eater

to this point, decided to watch number 2, 4 and 6

lazifyre
11th April 2008, 14:49
liked only Soul Eater >_>
excepting smth interesting from golgo 13

p.s. why wouldn't they make anime by Seishi Kishimoto's manga "666 Satan"

Muza chan
12th April 2008, 17:34
Bus Gamer imi place... imi plac personajele... pacat ca va fi asa de scurt.

november
13th April 2008, 00:21
Mnemosyne - just saw the 1st from the 6 tv special episodes and it seems really interesting, releals the characters as special ones, but not givein' up the more interesting details, the very first sciene intrigues by its violence and even some ecchi monents apear

november
14th April 2008, 16:20
Bus Gamer imi place... imi plac personajele... pacat ca va fi asa de scurt.

dupa ce am privit primele doua episoade, sunt absolut de acord cu tine
si personajele sunt speciale, si insati subiectul intriga

I think golgo 13 stinks =_+

ziGGy
16th April 2008, 19:43
dupa ce am privit primele doua episoade, sunt absolut de acord cu tine
si personajele sunt speciale, si insati subiectul intriga

+1milion:shake:

Muza chan
21st April 2008, 10:15
Bus Gamer:
Da, chiar l-au terminat... cel putin deocamdata, nu m-ar mira ca la un moment dat sa faca totusi o serie.

Anime-ul mi-a placut, cu atat mai mult cu cat in seriile noi, n-am mai gasit personaje de care sa ma atasez. Cei 4 au fost reusiti. :) S-au indurat si ne-au dat si mici informatii despre personaje, in imaginile de pe ending. :)

Ryuu
22nd April 2008, 20:21
Blassleiter-Grafica e minunata,efectele speciale,surprinzatoare iar modelul creaturilor (veti vedea despre ce vorbesc daca veti privi) e foarte interesant.
Daca a mai privit cineva animeul,poate sa-mi spuna dace sunt si celelalte episoade inafara de primul?

ziGGy
23rd April 2008, 15:55
Bus Gamer:
Da, chiar l-au terminat... cel putin deocamdata, nu m-ar mira ca la un moment dat sa faca totusi o serie.

Anime-ul mi-a placut, cu atat mai mult cu cat in seriile noi, n-am mai gasit personaje de care sa ma atasez. Cei 4 au fost reusiti. :) S-au indurat si ne-au dat si mici informatii despre personaje, in imaginile de pe ending. :)

whaa?? 3 episodes and that's all? no more?:nooo:

ToXic_maiDen
25th April 2008, 18:49
Kaiba
"Даже потеряв память, я буду любить тебя..."

Сюрреальная любовная история в мире, где смерть перестала иметь свой смысл, где воспоминания могут быть украдены и изменены, а за человеческими телами ведется охота.

это не совсем анимэ...но в этой картинке чтото есть...9_9
посмотрела первый епизод и я потрясена от мультика...

Dirtyangel
27th April 2008, 20:29
Acum privesc Itazura na Kiss, e ongoing :happy2:
Abia s-au difuzat 4 episoade din 26! E un shoujo classic si imi place! Abia astept sa vad episoadele urmatoare :sohappy: :moe:

lazifyre
29th April 2008, 18:59
RD Sennou Chosashitsu 10/10
intriguing ... rly liked the 1st episode ...
i expect it to be some interesting sci-fi:casual:

Ryuu
4th May 2008, 19:39
Kite Liberator(2008) 10/10
The idea is great!The effects in fighting,the characters,the movements,are all verry well made (daa,2008 i tell you,2008 :dunno:) The ending is not finished but its beacause there is also an OVA (57 min) but its in russian:speechless: I hope that ill find an english OVA because it will be a waste if i dont see how the anime ends :hero:
You MUST see it :)

Yuki
15th May 2008, 18:49
Гм..жду продолжения "Рацарь-Вампир",сначало прочитала мангу и мне понравилось..анимэ окозался для меня тож на высоте...
Нео Ангелик...немного банально что ли...но смотреть дальше буду...
Насчет Тригана тут говорили...Тоже понравилось!

Muza chan
21st May 2008, 08:20
Se anunta sezonul 3 de la School Rumble:
http://sr.kc.kodansha.co.jp/pv/kokuchi.html

Dirtyangel
25th May 2008, 01:32
Special A - high school romance, comedy ;) Nice :)

Ryuu
25th May 2008, 09:58
SOUL EATER 10/10 (Action,Adventure,Comedy,scifi)
Man that anime is great:sweet: Its one of my fav anime ever!:hurry: You will miss alot if you wont watch it

Muza chan
2nd June 2008, 15:43
S-a anuntat o noua serie My-Hime, cu o noua eroina, Mao. Sunt curioasa cum va fi.

moon-bird
4th June 2008, 13:23
whoa...my-hime. ma intreb oare cite o sa mai fie...

Ryuu
4th June 2008, 18:42
my-hime.
Mai-Hime :sweatdrop:

Muza chan
14th June 2008, 12:59
Pentru fanii Ikkitousen: a aparut primul episod din seria Great Guardians (13 episoade).

BlackCross
14th June 2008, 15:06
Pentru fanii Ikkitousen: a aparut primul episod din seria Great Guardians (13 episoade).
Yeap, already downloaded. ^_^

devil may cry
20th June 2008, 09:50
Monochrome Factor
Original run April 7, 2008 – June 30, 2008

Le_Ra
29th June 2008, 23:49
Soul eater-interesting but ongoing.....downloaded 11 series

flintush_
3rd July 2008, 14:54
intrasem pe world-art.ru shi am vazut ca ne asteapta multe noi animeuri !!

BlackCross
3rd July 2008, 15:38
Uh, damn, you are surely a genius. X)

TotalAnarchy
3rd July 2008, 16:31
Poate şi sunt multe :dunno: , dar singurul care pare mai interesant este Blade of the Immortal (vorbind de luna iulie). I still can't believe they're doing the 2nd season to CODE-E :nooo:

devil may cry
16th July 2008, 08:47
Library War - Toshokan Sensou

Muza chan
22nd July 2008, 15:11
Un episod de 30 de minute, denumit Black Tessaiga, va fi prezentat in premiera la o expozitie intitulata "It's a Rumic World", care va contine desene ale lui Rumiko Takahashi. Expozitia va avea loc la sfarsitul lunii iulie, intr-un magazin din Ginza.

Ma gandesc ca s-ar putea sa fie un studiu de piata, s-ar putea sa vrea sa vada daca mai sunt fani ai serialului sau nu. Daca vor fi, probabil ca avem mari sanse sa vedem o continuare, mai ales ca manga tocmai a fost terminata. Nu am reusit sa aflu care este popularitatea anime-ului in Japonia in momentul acesta, dar dat fiind ca un serial mult mai slab si destul de vechi, Yu Yu Hakusho este foarte popular anul aceasta, lucru demonstrat si de seria de figurine care este de vanzare peste tot in Akiba, poate, cine stie, Inu mai are si el fanii lui.

adrian1369
22nd July 2008, 15:26
Can't wait

Nana
23rd July 2008, 03:20
Не знаю упоминали ли вы тут "Junjou Romantica"...
Мультик реально классный....мне редко что нравится,а он очень понравился)

Muza chan
24th July 2008, 09:06
Primele doua episoade din noua serie Slayers, REVOLUTION au fost incantatoare, mi-a placut ca nu au modificat desenul, au pastrat seiyuu (Hayashibara si-a schimbat un pic vocea, parca nu mai poate sa mai ia inaltele ca pe vremuri, dar e Lina, asa cum o stim :P ), au pastrat efectele (apa, de exemplu).

Poante nostime, agitatie, lovituri, vraji, mi-a placut toata seria de nume cu care este cunoscuta Lina (au adunat asta din multe episoade...).

Astept cu nerabdare restul episoadelor... si neaparat VREAU FIGURINE! ;)

Muza chan
21st August 2008, 07:15
S-a confirmat continuare la Fullmetall Alchemist. Era terminat atat de frumos... de ce toate anime-urile trebuie sa continue? :pissed:

Se pare ca si Darker than black va avea o continuare, stirea n-a fost insa confirmata. Oricum, era clar ca va continua... au ramas destul de multe lucruri neexplicate.

BlackCross
21st August 2008, 10:10
S-a confirmat continuare la Fullmetall Alchemist. Era terminat atat de frumos... de ce toate anime-urile trebuie sa continue? :pissed:

Se pare ca si Darker than black va avea o continuare, stirea n-a fost insa confirmata. Oricum, era clar ca va continua... au ramas destul de multe lucruri neexplicate.
Aaaaa!! Super! Mie dimpotrivă mi-a plărut că endingul la FMA a fost unul din cele mai rele din toate animeurile care le-am văzut, comparativ cu un conţinut excelent. Ah, you made my day. X)))

Yuki
21st August 2008, 10:28

Урааааа!!!!!!:walk: (смайлик не имеет никакого отношения к моим чувствам,он мне просто нравится))))))

Digit
21st August 2008, 10:31
S-a confirmat continuare la Fullmetall Alchemist. Era terminat atat de frumos... de ce toate anime-urile trebuie sa continue?

yay, asta rupe, ending-ul cerea continuare
astept cu nerabdare !

Muza chan
21st August 2008, 12:05
BlackCross:
Ma bucur... :beautiful2: cand va apare primul episod tradus o sa anunt... eu chiar daca nu-l vroiam, o sa ma uit, de curiozitate. Nu se stie ce va fi, pentru ca manga a mers intr-o alta directie, probabil ca va fi un scenariu scris special.

REDDEVIL
21st August 2008, 12:22
Aaaaa!! Super! Mie dimpotrivă mi-a plărut că endingul la FMA a fost unul din cele mai rele din toate animeurile care le-am văzut, comparativ cu un conţinut excelent. Ah, you made my day. X)))

WOW! That's a gr8 news! Thanks a bunch Muza-chan! :sweet:

Kratos
21st August 2008, 15:34

Hurray, măcar o rază de lumină. Ard de nerăbdare să-l văd :moe:

ToXic_maiDen
21st August 2008, 16:43

oo..sper sa nu ne dezamageasca :afraid:

gothfry
21st August 2008, 22:14
... Mie dimpotrivă mi-a plărut că endingul la FMA a fost unul din cele mai rele din toate animeurile care le-am văzut ...

poate asta sh o fost ideea , de a dea spectatorilor sensatsia/simtsul/ideea de continuare :?: ca yntradevar cynd sa terminat ultema serie sh mai ales filmul parka ceva totush nu ajungea .. deci sa ashteptam sh sa speram ca continuare va fi tot asha de bun ca sh originalul :hoorah:

BlackCross
21st August 2008, 23:44
poate asta sh o fost ideea , de a dea spectatorilor sensatsia/simtsul/ideea de continuare :?: ca yntradevar cynd sa terminat ultema serie sh mai ales filmul parka ceva totush nu ajungea .. deci sa ashteptam sh sa speram ca continuare va fi tot asha de bun ca sh originalul :hoorah:
Dupa ultima serie merge OVA... Conqueror of Shambala...

Muza chan
23rd August 2008, 20:42
Stiri noi despre FMA sezonul 2:
http://www.moetron.com/2008/08/20/new-fullmetal-alchemist-series-confirmed/

BlackCross
23rd August 2008, 23:02
Waaa, ce nice, păcat că va lua-o iarăşi de la început (că e remake) dar oricum, bucură mult că va fi aproape de manga! :hoorah:

Angie_Magpie
4th September 2008, 01:00
http://www.torrentsmd.com/forum.php?action=viewtopic&topicid=108066&page=p3111108#3111108

link la file (daca nu aveti account la tmd):
http://p4p.skynet.md/prepare/6363/firstsquad_trailer.zip

REDDEVIL
4th September 2008, 01:27
http://www.torrentsmd.com/forum.php?action=viewtopic&topicid=108066&page=p3111108#3111108

link la file (daca nu aveti account la tmd):
http://p4p.skynet.md/prepare/6363/firstsquad_trailer.zip

Arata promitzator shi proaspat..
BTW care e denumirea la soundtrack?

BlackCross
4th September 2008, 01:44
Mmm, niiiice! :want:

2REDDEVIL: Some random D'n'b!?

REDDEVIL
4th September 2008, 02:04
2REDDEVIL: Some random D'n'b!?

shitty answer X))

BlackCross
4th September 2008, 09:19
shitty answer X))
2 a shitty Q.
How the fsck should he know the fscking OST.

Angie_Magpie
4th September 2008, 09:32
Red - Ligalayz - "Pervyi Otryad" ("First Squad") (2005)
BC - wiki >.<

REDDEVIL
4th September 2008, 14:13
2 Mr.MgPie thx comrade
2 BC pwned! X))

Angie_Magpie
4th September 2008, 15:02
red -actually this (http://p4p.skynet.md/prepare/6363/MusikVideo.rar) is Ligalayz

REDDEVIL
4th September 2008, 17:16
red -actually this (http://p4p.skynet.md/prepare/6363/MusikVideo.rar) is Ligalayz

omg! zis is rep? shiet! X)
Actually is written by The 3UG3REEDER but dunno the tracks name...

Carrot
4th September 2008, 19:04
помнится я в прошлом году искал инфу по этому делу, но как было пару лет назад, так и осталось
http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=4401
мне кажется что так ничё и не выйдет

мне хотелось бы посмотреть бой тридцатьчетвёрок с мехами, а то в клипе только секунду показали >_>

Muza chan
18th September 2008, 11:30
Se anunta si seria a treia de la Jigoku Shoujo, Jigoku Shoujo Mitsuganae (http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=9678), cu premiera pe 4 octombrie.

De asemenea fanii anime-ului Hajime no Ippo probabil ca or sa se bucure: s-a anuntat o noua serie (http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-09-15/hajime-no-ippo-reportedly-to-return-to-tv-in-january) care va fi difuzata in Japonia in ianuarie 2009.

BlackCross
18th September 2008, 11:58
Se anunta si seria a treia de la Jigoku Shoujo, Jigoku Shoujo Mitsuganae (http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=9678), cu premiera pe 4 octombrie.
Nice, aştept. X)

Muza chan
5th October 2008, 21:06
O veste buna pentru Spice and Wolf, s-a confirmat sezonul 2... abia astept!
Si au aparut deja primele episoade din Rosario + Vampire Capu2. Sunt curioasa ce se intampla in primul episod, pentru ca doua posturi japoneze (TV Osaka si TV Aichi) au cenzurat niste scene.

BeyonDeath
5th October 2008, 21:45
Muza Chan, echhi as always! Dar mie imi place! Si Clannad a aparut sez 2 ~After Story~

Muza chan
6th October 2008, 07:14
BeyonDeath:
aha...:love:

Cel de-al doilea film Evangelion, Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance se va lansa in vara lui 2009. Dar mai e destul de mult pana atunci...

O continuare care se face acum: Gundam 00 sezonul 2.

Carrot
11th October 2008, 12:49
oh god... надеюсь мэдхаус вернётся к истокам..
http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=6088
"with strong elements of gore" <3

ecchi+gore?

Kratos
11th October 2008, 12:59
oh god... надеюсь мэдхаус вернётся к истокам..
http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=6088
"with strong elements of gore" <3

Descrierea sună promiţător :whisper:

Muza chan
15th October 2008, 07:48
Anul viitor, un fim despre Miyamoto Musashi, Miyamoto Musashi: Sōken ni Haseru Yume (Musashi Miyamoto: The Dream of Riding with Two Swords), cu scenariul scris de Mamoru Oshii si in regia lui Mizuho Nishikubo (de pe ANN (http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-10-14/oshii-develops-writes-musashi-miyamoto-samurai-film)).

REDDEVIL
15th October 2008, 20:48
Anul viitor, un fim despre Miyamoto Musashi, Miyamoto Musashi: Sōken ni Haseru Yume (Musashi Miyamoto: The Dream of Riding with Two Swords), cu scenariul scris de Mamoru Oshii si in regia lui Mizuho Nishikubo (de pe ANN (http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-10-14/oshii-develops-writes-musashi-miyamoto-samurai-film)).

WOW! ashteptam cu nerabdare!!! :moe:

BlackCross
15th October 2008, 23:24
Apropo, ştie cineva, ce se aude despre Fullmetal Alchemist-ul nou!? X)

Muza chan
17th October 2008, 08:41
Despre FMA deocamdata nimic...

Tytania e tentant... mai ales pentru fanii Legend of the Galactic Heroes.

O noua serie care mie mi s-a parut promitatoare, o sa vad primul episod cand o sa apara, Switch (http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=8722).

fnoqkrReCPs

T-cbCB8aZNE

devil may cry
17th October 2008, 20:45

Dupa Musashi de Eiji Yoshikawa, versiunea anime ar fi super :love:

Kratos
21st October 2008, 21:46
News - A apărut 1 ep. din Jigoku Shoujo: Mitsuganae :ok:

Lopata
21st October 2008, 23:30
cine shtie cind va aparea anime-ul 666 satan ?
ziceau ca se va lansa din aprilie, da vad ca intirzie x((((

BlackCross
22nd October 2008, 00:54
News - A apărut 1 ep. din Jigoku Shoujo: Mitsuganae :ok:
Good. A apărut şi primul ep din sezonul 3 la Sayonara Zetsubou Sensei, deşi suburi încă nu-s...

SOCOL
24th October 2008, 15:08
I'M IN DESPAIR!

I mean 3rd season. soon.

ВЫШЛА ПЕРВАЯ СЕРИЯ!

BlackCross
25th October 2008, 16:51
ВЫШЛА ПЕРВАЯ СЕРИЯ!
Şi unde mărog? Sau în japonia? Sau ai visat azi suburi? X))

Muza chan
25th October 2008, 18:51
Uitati aici, primele 2 episoade cu sub (http://anime.fansub.tv/episode.php/9063/Jigoku_Shoujo_Mitsuganae/1/) de la Jigoku Shoujo: Mitsuganae.

La Sayonara Zetsubou Sensei inca n-am gasit sub.

SOCOL
3rd November 2008, 22:27
Şi unde mărog? Sau în japonia? Sau ai visat azi suburi? X))

Anime [gg]​_Goku​_Sayonara​_Zetsubou​_Sensei​_-​_01 (http://ggkthx.org/Torrents/%5Bgg%5D_Goku_Sayonara_Zetsubou_Sensei_-_01_%5B5651802B%5D.mkv.torrent)

FUCKIN' EPIC! interesting, how many of akiba mmbrs are "Elite squad"?))

Muza chan
10th November 2008, 22:09
In sfarsit ceva care ma intereseaza: The Tale of Genji (http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-11-10/dezaki-the-tale-of-genji-anime-to-debut-in-january). Va apare in ianuarie 2009.

devil may cry
11th November 2008, 23:35
In sfarsit ceva care ma intereseaza: The Tale of Genji (http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-11-10/dezaki-the-tale-of-genji-anime-to-debut-in-january). Va apare in ianuarie 2009.

:beautiful2: The Tale of Genji este una din operele fundamentale ale literaturii japoneze.

Muza chan
14th November 2008, 16:14
Sezonul doi si la The Tower of Druaga: trailer-ul il puteti vedea aici (http://www.druaga-anime.com/gallery_mov.html) (va incepe in ianuarie).

Muza chan
26th November 2008, 08:19
O stire interesanta pentru fanii seriilor, Higurashi no Naku Koroni Rei, un OAV de 5 episoade, prequel la Higurashi no Naku Koro ni Kai. Va apare in februarie.

Iar pentru fanii CLAMP, Tsubasa Shunraiki (http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=6191), un OAV de 2 episoade, prequel la Tsubasa Tokyo Revelations. Va apare in martie.

Kratos
26th November 2008, 10:31
O stire interesanta pentru fanii seriilor, Higurashi no Naku Koroni Rei, un OAV de 5 episoade, prequel la Higurashi no Naku Koro ni Kai. Va apare in februarie.

Mersi. Sper sa fie "incurcat" tare *____*

Muza chan
5th December 2008, 07:44
Kratoss:
Si eu sper acelasi lucru.

Se mai anunta o continuare la Utawarerumono (http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-12-04/utawarerumono-ova-promo-video-streamed-in-japan), un OAV de 3 episoade (va apare in iunie).
O4djmNr_C0k
Si al doilea sezon din La Corda D'Oro (http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-12-04/new-la-corda-doro-tv-anime-in-march-reportedly-leaked) (in martie).

BlackCross
5th December 2008, 12:12
Aşa şi n-am mai ajuns la Utawarerumono deşi îl am pe un DVD... merită!?

Muza chan
5th December 2008, 12:15
BlackCross:
Nu stiu ce sa zic, e un anime mediu... asa si asa...

BlackCross
5th December 2008, 12:26
BlackCross:
Nu stiu ce sa zic, e un anime mediu... asa si asa...
Oh I see... X) Atunci cred că îl voi lăsa să se prăfuiască mai departe, thx for the opinion. X))

Muza chan
13th December 2008, 09:56
Va spuneam mai demult despre un fim despre Miyamoto Musashi, Miyamoto Musashi: Sōken ni Haseru Yume (Musashi Miyamoto: The Dream of Riding with Two Swords), cu scenariul scris de Mamoru Oshii si in regia lui Mizuho Nishikubo. (mai multe detalii pe ANN (http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-12-12/mamoru-oshii-musashi-samurai-film-teaser-streamed))

Un mic preview... din care nu putem sa ghicim mare lucru, doar faptul ca va fi un film serios (dar asta era clar de cand l-au anuntat ;) ) si stilul de desen (care imi place). :)

hSfOIWnICh8

REDDEVIL
14th December 2008, 23:39
OMG! Must see! :beautiful:
Oshii-sama the best! :notagain:

november
15th December 2008, 14:08
ow! muza-chan, merci mult - cred ca as vrea f mult sa privesc asta ))

Muza chan
17th December 2008, 17:46
REDDEVIL:
De acord!

november:
Cu placere! :beautiful:

S-a anuntat cu cateva zile in urma si al 13-lea film Detectiv Conan: Shikkoku no Chaser (The Raven Chaser) (http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=10522) care va apare in luna aprilie:

4oSzHIghfvE

REDDEVIL
18th December 2008, 04:17
4oSzHIghfvE

Looks confusing :sweatdrop:

Muza chan
12th January 2009, 17:03
S-a discutat destul de mult pe blog-uri despre un nou sezon Haruhi Suzumiya. Ei bine, se pare ca zvonurile se adeveresc, Mainichi Mantan a anuntat ca detalii despre noul sezon vor fi dezvaluite in urmatorul numar din Newtype, care va apare pe 10 februarie.
Voi reveni atunci. :beautiful:

Muza chan
25th January 2009, 19:29
Conform site-ului oficial, primul episod din The Melancholy of Suzumiya Haruhi-chan va fi difuzat pe 13 februarie. :)

Mai multe date pe ANN (http://www.animenewsnetwork.com/news/2009-01-23/haruhi-chan-churuya-san-anime-to-debut-on-february-13).

BeyonDeath
25th January 2009, 19:55
hmm great!))

Lacrimosa
25th January 2009, 20:05
Ха, я еще первый сезон не смотрел ))) Давно еще скачал, но как-то всё время другое что-то смотрю XDD

Muza chan
16th March 2009, 14:21
Multe noutati: al doilea sezon Nogizaka Haruka No Himitsu, al doilea sezon la Spice And Wolf si al doilea sezon la Chii's Sweet Home.

Se asemenea, Rumiko Takahashi a anuntat ca va lansa o noua manga, in acesta primavara :) care va fi publicata in revista Shonen Sunday.

Conform declaratiei reprezentatului de relatii cu publicul de la Kadokawa Shoten, seria Haruhi Suzumiya care va fi difuzata in luna aprilie nu va fi o serie noua, ci o reluare. :angry:

Kadokawa Anime a lansat pe YouTube primele doua episoade din Melancholy of Haruhi-chan Suzumiya (http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=10245), cu traducere in engleza: episodul 1 (http://www.youtube.com/watch?v=N7_80zTM3Dg) si episodul al doilea (http://www.youtube.com/watch?v=vi-y9S_6c1s)

Si Nyoron Churuya-san, cu traducere, tot pe YouTube: primul episod (http://www.youtube.com/watch?v=jPuQkWUYeTM) si episodul al doilea (http://www.youtube.com/watch?v=xoVBldwbad0)

Trailer-ul de la noul film Detective Conan, The Raven Chaser, film care va avea premiera pe 18 aprilie.

8CstN3E8xac

In luna aprilie va apare al doilea film Tengen Toppa Gurren Lagann: Rasen-hen.

kSuRntNxcOg

Opening-ul va fi interpretat de Shoko Nakagawa si se numeste Namida no Tane, Egao no Hana (Seeds of Tears, Flowers of Smiles).

Si cateva imagini din film de la Dengenki online (http://news.dengeki.com/elem/000/000/145/145490/).

BlackCross
16th March 2009, 21:28
Dar nu va conţine nimic nou, da!? X(

Muza chan
20th March 2009, 10:44
黒クロス:
La ce te referi?

English teaser (http://www.animenewsnetwork.com/video/1622/) pentru filmul lui Mamoru Oshii si Mizuho Nishikubo Musashi: The Dream of the Last Samurai.

Trailer-ul la Eureka Seven Movie: Pocket Full of Rainbows (http://blog.affenheimtheater.de/en/2009/03/17/eureka-seven-pocket-full-of-rainbows-bootleg-trailer/).

Magical Girl Lyrical Nanoha Movie: Trailer (http://gigazine.net/index.php?/news/comments/20090318_anime_fair2009_nanoha/) inregistrat la Tokyo Anime Fair.

New Hellsing OVA 6 Trailer Online. Trailer-ul se poate vedea pe site-ul oficial (http://www.geneon-ent.co.jp/rondorobe/anime/hellsing/pv/taf09pv.html).

BlackCross
20th March 2009, 14:06
黒クロス:
La ce te referi?
Credeam că va fi o posibilă continuare...

Final Fantasy VII’s Denzel Novel Confirmed to Get Anime

From A.N.N. (http://www.animenewsnetwork.com/news/2009-03-03/final-fantasy-vii-denzel-novel-confirmed-to-get-anime)

Enterbrain’s Weekly Famitsu magazine confirmed on Friday that the Final Fantasy VII spinoff novel On the Way to a Smile Episode: Denzel will be adapted into an anime for the Final Fantasy VII: Advent Children Complete release on April 16. The anime will ship as an extra supplement on Advent Children’s Blu-ray Disc releases. The Denzel part of On the Way to a Smile story begins as the character Denzel aims to enlist in the World Regenesis Organization (WRO) and “leaps” back into Denzel’s past.

Scriptwriter Kazushige Nojima (Last Order Final Fantasy VII , Advent Children) wrote three On the Way to a Smile novelettes about what happened to the characters Denzel, Tifa, and Barret during the two years between the original Final Fantasy VII game and the computer-animated Final Fantasy VII: Advent Children feature. The Square Enix production company posted the Denzel novelette online. The novelette also appeared in the Final Fantasy VII: Advent Children Prologue book and the limited edition Japanese collector’s set of Advent Children.

A new On the Way to a Smile -Final Fantasy VII- book, which will ship on the same day as the Advent Children Complete release, will include the original three novelettes along with novelettes for the characters Yuffie, Turks, and Red XIII. A-1 Pictures, the anime studio attached to Sony’s Aniplex production company, and BeSTACK are producing the Denzel anime project.

http://www.zomganime.com/wp-content/uploads/2009/03/198dslfimmjvnoi3.jpg

Muza chan
21st April 2009, 10:47
A treia serie Sayonara Zetsubou Sensei, Zan Sayonara Zetsubou Sensei, va incepe in luna iulie.

Mai multe date pe ANN (http://www.animenewsnetwork.com/news/2009-04-18/sayonara-zetsubo-sensei-3rd-tv-series-green-lit).

BlackCross
21st April 2009, 14:09
A treia serie Sayonara Zetsubou Sensei, Zan Sayonara Zetsubou Sensei, va incepe in luna iulie.

Mai multe date pe ANN (http://www.animenewsnetwork.com/news/2009-04-18/sayonara-zetsubo-sensei-3rd-tv-series-green-lit).
Yey, at last! :hoorah:

Muza chan
30th April 2009, 09:09
Trailer-ul de la First Squad il puteti vedea aici (http://twitchfilm.net/site/view/studio-4c-goes-to-war-in-russia-brand-new-trailer-for-russian-anime-first-s/).

BlackCross
30th April 2009, 16:22
Trailer-ul de la First Squad il puteti vedea aici (http://twitchfilm.net/site/view/studio-4c-goes-to-war-in-russia-brand-new-trailer-for-russian-anime-first-s/).
Amazing! :astonished:

devil may cry
30th April 2009, 16:41

Credeam ca nu mai ajung la aceasta zi XD

Kratos
30th April 2009, 16:42
Trailerul mi-a lăsat impresii bune. Sper să nu-mi dezamăgească aşteptările. :please:

BeyonDeath
10th May 2009, 22:26
Ceva stiri despre second seasons la The Melancholy of Suzumiya Haruhi si despre Darker Than Black sunt?

BlackCross
11th May 2009, 00:31
Din cate stiu Haruhi a fost amanata pe un an. Dar de DTB parca nimic nu se aude in genere...

BeyonDeath
11th May 2009, 18:36
Dar de DTB parca nimic nu se aude in genere...

hmm, strange! am citit undeva ca va iesi continuarea...

Muza chan
22nd May 2009, 08:00
hmm, strange! am citit undeva ca va iesi continuarea...Au fost niste zvonuri la inceputul anului, dar cum zicea si BlackCross, deocamdata nimic nou...

Nou episod din Haruhi Suzumiya: Sasa no Ha Rhapsody (Bamboo Leaf Rhapsody) (Raw si screenshots (http://www.moetron.com/2009/05/21/new-haruhi-episode-finally-airs-screenshots-available/)).

Mai multe date pe ANN (http://www.animenewsnetwork.com/news/2009-05-21/new-haruhi-suzumiya-anime-episode-airs)

SOCOL
27th May 2009, 06:29
http://img5.anidb.net/pics/anime/18123.jpg

Psalms of Planets: Eureka Seven - Pocket Full of Rainbows, Псалмы Планет: Эврика 7 - Радуга в Кaрмане (http://www.eureka-prj.net/)

ДАДАДАДАДАДАДАДАДАДАДАДА!! !!!!!!!!!!!11111 :sohappy: :sohappy: :sohappy: :sohappy: :sohappy: :sohappy: :sohappy:

Kratos
27th May 2009, 09:02
Psalms of Planets: Eureka Seven - Pocket Full of Rainbows, Псалмы Планет: Эврика 7 - Радуга в Кaрмане (http://www.eureka-prj.net/)

ДАДАДАДАДАДАДАДАДАДАДАДА!! !!!!!!!!!!!11111 :sohappy: :sohappy: :sohappy: :sohappy: :sohappy: :sohappy: :sohappy:

YeY, w8tin' :hoorah:

BlackCross
28th May 2009, 01:48
Musashi: The Dream of the Last Samurai (English teaser): http://bit.ly/2IC43 (The film will open in Japan on June 13) (via @Muzachan on Twitter)

SOCOL
30th May 2009, 19:10
http://www.bungakushoujo.jp/index.html

Yuna-Ina
31st May 2009, 14:55
People, unde pot gasi animeul The Five Killers ?
El demult a aparut, dar nu-l pot gasi :(((
Help.:innocence:

narcoman
31st May 2009, 15:03
Его выход планируется.

Kratos
31st May 2009, 15:10
People, unde pot gasi animeul The Five Killers ?
El demult a aparut, dar nu-l pot gasi :(((
Help.:innocence:

Demult ? X)))
Acest titlu e plănuit p-u anul curent, însă în afară de an nu se zice nimic despre o dată anumită.

"...The Five Killers is an original creation from writer/producer Eric Calderon currently in development as an animated TV series (12 episodes with a 1 hour finale) with Studio Gonzo. The designs were created by up-and-coming manga artist Shigeki Maeshima and this pilot was animated under the direction of ‘Trinity Blood’ director Tomohiro Hirata...."

Source (http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=5377)

Poate va fi ceva bun. Aştept X)))

Muza chan
3rd June 2009, 16:32
Un sequel la Porco Rosso: Porco Rosso: The Last Sortie

Mai multe date pe ANN (http://www.animenewsnetwork.com/news/2009-06-01/hayao-miyazaki-considers-drawing-porco-rosso-sequel).

Noi date despre sezonul al doilea Darker than Black pe ANN (http://www.animenewsnetwork.com/news/2009-06-03/darker-than-black-tv-anime-sequel-green-lit).

Kratos
3rd June 2009, 19:27
Noi date despre sezonul al doilea Darker than Black pe ANN (http://www.animenewsnetwork.com/news/2009-06-03/darker-than-black-tv-anime-sequel-green-lit).

Mersi p/u noutate. Ard de nerăbdare :furious: :please:

Revolt
3rd June 2009, 19:34
yaaaay! :cheer:

New Darker than Black ! :sohappy:

Lopata
3rd June 2009, 19:56
da cum e animeul ? adik primul)
merita ? ceva bun sau mediocru

BeyonDeath
3rd June 2009, 19:58

oh yeah!! it's worth watching!

BlackCross
3rd June 2009, 20:30
Merită. :punch:

Kratos
3rd June 2009, 20:44

Acestui anime cuvîntul "mediocru" îi e străin :hero:

Lopata
3rd June 2009, 21:05
cool, then i'll watch it =)
tnx

Baka
3rd June 2009, 22:44
Acestui anime cuvîntul "mediocru" îi e străin :hero:

Chuck Norris' favorite anime xD ?

REDDEVIL
3rd June 2009, 23:54
COOL! Asteptam! :sohappy:
BTW dar despre "Elfen Lied" se aude ceva? ca am citit undeva ca creatorul la manga a zis ca va fi sezonul 2

SOCOL
5th June 2009, 00:05
COOL! Asteptam! :sohappy:
BTW dar despre "Elfen Lied" se aude ceva? ca am citit undeva ca creatorul la manga a zis ca va fi sezonul 2

Элфен Лид - кака! Больное и скомканное по сюжету аниме, построенное на банальной жалости, фи.

BlackCross
5th June 2009, 02:10
Элфен Лид - кака! Больное и скомканное по сюжету аниме, построенное на банальной жалости, фи.

Yeap, same opinion here. EL is pwetty cwappy imho.

Kratos
5th June 2009, 09:10
Eu am rămas cu impresii foarte bune despre acest serial. Are un final reuşit, destul de dramatic.

REDDEVIL
5th June 2009, 23:50
Ca atare intrebarea mea era alta, nu opinia voastra despre serial...:annoyed:

Muza chan
6th June 2009, 12:42

Deocamdata nimic.

SOCOL
6th June 2009, 13:58
http://17.media.tumblr.com/C0Cdxe9TXodpycib2DjuhUeno1_500.jpg

Muza chan
25th June 2009, 11:31
Un interviu cu Mamoru Oshii (http://akibanana.com/?q=node/1733) despre Musashi: Dream of the Last Samurai.

REDDEVIL
28th June 2009, 02:55
Un interviu cu Mamoru Oshii (http://akibanana.com/?q=node/1733) despre Musashi: Dream of the Last Samurai.
OMG! OMG! OMG! Thaaanks a bunch! :moe:

BlackCross
5th July 2009, 00:07
Acum privesc Eden of the East, deocamdata am privit 3 serii, imi place enorm. ^^

Ichigo.No.Invasion
24th September 2009, 22:01
Jigoku Shoujo Mitsuganae ..terminat in august,parca.(sper ca nu s`a zis).

BlackCross
31st March 2010, 12:34
Black Lagoon: Roberta's Blood Trail Teaser:
http://vimeo.com/10516445?hd=1

Update:

QoccHvtoWNk

Muza chan
31st March 2010, 13:46
@BlackCross:
Apropo de Higashi no Eden, dupa multe luni de asteptari, a aparut in sfarsit filmul Higashi no Eden: Gekijouban I The King of Eden tradus de Dattebayo & gg Fansubs (il gasiti pe BakaUpdates). Inca n-am apucat sa-l vad, o sa revin.

BlackCross
1st April 2010, 19:20
@BlackCross:
Apropo de Higashi no Eden, dupa multe luni de asteptari, a aparut in sfarsit filmul Higashi no Eden: Gekijouban I The King of Eden tradus de Dattebayo & gg Fansubs (il gasiti pe BakaUpdates). Inca n-am apucat sa-l vad, o sa revin.
Da, multumesc pentru info, insa deja il am din prima zi cum a aparut, dar deasemenea nu am reusit inca sa-l vad. :)

Update:

Highschool of the Dead:
yCSv0V6oulE

Kuroshitsuji 2:
AET--m1Z_ZQ

REDDEVIL
5th April 2010, 16:10
Omg Black Lagoon s3? Fokin' awesome astept cu nerabdare, sper sa nu fim dezamagitzi.

Miliko
7th April 2010, 10:49
Da, multumesc pentru info, insa deja il am din prima zi cum a aparut, dar deasemenea nu am reusit inca sa-l vad. :)

Update:

Highschool of the Dead:
yCSv0V6oulE

pare a fi ceva interesant

Teazer
9th April 2010, 17:54
Ichiban Ushiro no Daimaou

Carrot
7th June 2010, 13:28
trollface.jpg

http://img18.imageshack.us/img18/2580/trollvm.jpg

ITT /дискач

BlackCross
8th June 2010, 11:28
D'oh.

Muza chan
5th July 2010, 10:28
Seria noua din Black Lagoon, Roberta's Blood Trail, se anunta interesanta. Va fi insa foarte scurta, doar 5 episoade.

shynygamy
8th July 2010, 02:34
Nou movie de la studioult Ghibli :sohappy:

EJ51b2Lqa8g

BlackCross
8th July 2010, 11:04
Animatia e superba! :please:

Baka
8th July 2010, 13:16
yeah, insane graphics, but ghibli can make shitty movies too ^^

shynygamy
8th July 2010, 17:28